EN TR

ZンYARET

24.10.2013 24.10.2013 16:26:59 4113

TÜRKンYE BAROLAR BンRLンミン’NDEN
TÜRKンYE ESNAF VE SANATKÂRLARI KONFEDERASYONU’NA ZンYARET

Türkiye Barolar Türkiye Barolar Birlii Bakan Av. Prof. Dr. Metin Feyziolu, Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Bakan Bendevi Palandöken’i makamnda ziyaret etti.

Esnaf ve Sanatkârlarn sorunlarnn ve çözüm önerilerinin ele alnd görümede, ülke ekonomisinin krlgan yaps nedeniyle sk sk yaanan ekonomik krizlerin en çok esnaf ve sanatkâr kesimini etkilediini söyleyen Palandöken, bu kesimin destek ve tevik mekanizmalar ile yeterince desteklenmedii için potansiyelini yeterli düzeyde kullanamadn belirtti.

Palandöken, “Esnaf ve sanatkârlarmz, ülkenin orta direi olma vasfn hzla kaybetmekte, alt gelir dilimine kaymakta, bu büyük camia hzla yoksullamakta, kazanc evini geçindirmeye yetmemektedir” dedi.

Türkiye Barolar Birlii Bakan Av. Prof. Dr. Metin Feyziolu da, küçük ve orta ölçekli iletmelerin varlnn, yaygnlnn ve ekonomi içindeki paylarnn, ekonominin salkl ileyii ile doru orantl olduunu söyledi.

Saylar yaklak 2 milyon olan esnaf ve sanatkâr kesiminin, daha az yatrmla üretim yapabilme ve ürün çeitlilii salamann yan sra ülke çapnda istihdam yaratarak isizlii azaltmaya ve bölgeler aras gelimilik farkllklarn küçültmeye katkda bulunduunu söyleyen Feyziolu, gelirin dengeli dalmna etkileri nedeniyle toplumsal hayatta denge faktörü olduklarna da dikkat çekti.

Toplam iyeri saysnn yüzde 90’ndan fazlasn tekil eden ve toplam istihdamdaki paylar da yüzde 60’larn üzerinde olan “küçük esnaf ve sanatkârlar”n GSMH içindeki paynn yüzde 40’lar mertebesinde olduunu anlatan TBB Bakan, “Bu iletmeler atl kapasiteyle çalmaktadrlar, teknolojileri eskimitir, sermaye yaplar yeterli deildir ve verimsizdirler; çözümler de bu tespitler dorultusunda aranmaldr” dedi.

Ziyarette, TESK Genel Bakan Palandöken’in AVM’ler konusunda getirdii eletiri üzerine, sistem ve kural olmadan, kent dokusuyla badap badamad dikkate alnmadan yaplan yatrmlar sonucunda AVM’lerin milli üretimi baltalar bir boyut kazandn söyleyen Feyziolu, kapanan AVM’lerin de milli servetin israf anlamna geldiine iaret etti. Feyziolu, “Her geçen gün, AVM’lerde sata sunulan mallar içindeki Türk mal oran görülür biçimde azalmaktadr. Bu istenmeyen gelimenin esnaf ve sanatkârlarmzn aleyhine olduu da, izahtan varestedir” dedi.