EN TR

av.tr Bilgi Notu

15.11.2010 15.11.2010 10:16:34 57088

"AV.TR" ALT ALAN ADI ALMAK İSTEYENLER İÇİN BİLGİ NOTU

ÖN BİLGİ

Ücretsiz e-posta adresi almak için

adsoyad@baroadı.av.tr

Eğer av.tr uzantılı e-posta adresine sahip olmak istiyorsanız, ücretsiz olarak alabilirsiniz

Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki "ÜCRETSİZ E-POSTA ADRESİ BAŞVURU YÖNERGESİ" başlıklı bölüme bakınız.

Adınıza av.tr alan adı almak için

www.adsoyad.av.tr

Web sitesi + E-posta

Eğer adınıza av.tr uzantılı alan adı alarak hem web sitesine hem de e-posta adresine sahip olmak istiyorsanız;

Örn:
Web sitesi: www.kivancsaydam.av.tr
E-posta adresi: bilgi@kivancsaydam.av.tr

Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki "AV.TR ALAN ADI BAŞVURU YÖNERGESİ" başlıklı bölüme bakınız.

TBB ve TÜRAVAK tarafından sağlanan Avukatlara Özel Av.tr Uzantılı Web Sitesi Hizmeti için Türkiye Avukatları Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı olarak başlatılmış olan Avukatlara Özel Av.tr Uzantılı Web Sitesi hizmeti ile, Avukatlarımıza 2 ayrı paket seçeneği ile, güvenilir alan adı uzantılı mail adresi kullanımı ve tek sayfalık web sayfası hizmetini sunuyoruz.

Detaylı Bilgi ve Başvuru İçin : http://avtr.ubap.org.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

ÜCRETSİZ E-POSTA ADRESİ BAŞVURU YÖNERGESİ

Türkiye Barolar Birliği'nin kendi web sunucuları üzerinden Avukatlarımıza sunulan ücretsiz "BaroAdı.av.tr" uzantılı,

adınızsoyadınız@baroadı.av.tr şeklinde

Örn. kivancsaydam@istanbul.av.tr e-posta adresi alabilirsiniz.

Ücretsiz E-Posta Adresi Başvurusu İçin Tıklayınız

 

AV.TR ALAN ADI BAŞVURU YÖNERGESİ

1) "av.tr" Alan adını kimler alabilir:
Avukatlar, Avukatlık Büroları, Avukatlık Ortaklıklarına av.tr altında alan adı, örneğin "xyz.av.tr" tahsis edilebilir. DNS yönetimine (www.nic.tr) yapılan başvurular şahsi yapılabileceği gibi bunlar adına servis sağlayıcılar tarafından da yapılabilir.

2) Alan adı başvurunuzu yapmadan bu bölümde yer alan [av.tr] Alt Alan Adı Tahsis Kuralları ve [av.tr]Alt Alan Adı Tahsis ve Kullanım Taahhütnamesini lütfen dikkatlice okuyunuz. Buradaki kurallara uygun alan adı seçmezseniz, başvurunuz TBB tarafından reddedilecektir.

3) Alt alan adları www.nic.tr adresinden online başvuru ile başlatılacak bir prosedüre göre verilmektedir. [av.tr] alt alan adı tahsisi için öncelikle www.nic.tr adresine online başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu başvuruyu kendiniz yapabileceğiniz gibi sizin adınıza servis sağlayıcınız da yapabilir.

Şayet Başvuruyu siz yapıyorsanız:

Online başvuru prosedürünün ilk adımı olarak bir "sorumlu kodu" almanız gerekmektedir. Sorumlu kodu almak için www.nic.tr adresinden yapacağınız online başvuru sırasında çalışan bir e-posta adresiniz gerekmektedir. Ayrıca www.nic.tr adresine yapacağınız online başvuru sırasında yardım menüsünün altında bulunan formlardan alan adı tescil formunun ve kimlik fotokopinizin başvuru esnasında ODTÜ'ye iletildiğinden emin olunuz. Gereksinim duyabileceğiniz diğer teknik bilgiler için servis sağlayıcınıza danışabilirsiniz.

4) www.nic.tr adresine yapılan başvurudan sonra Türkiye Barolar Birliği internet sitesinde yer alan http://www.barobirlik.org.tr/avtr adresindeki çevrimiçi (online) başvuru bölümüne girerek vatandaşlık numaranız ile başvuru yapmanız gerekmektedir. Daha sonraki bölümlerde istenen bilgileri de doldurduktan sonra sayfada çıkan av.tr Alan Adı Tahsis ve Kullanım Taahhütnamesini onaylayarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Taahhütnamenin birer kopyası TBB'ye ve başvuru sırasında bildirdiğiniz e-posta adresinize gönderilecektir.

5) Türkiye Barolar Birliği tarafından başvurunuz incelenerek onaylanması halinde bu onay DNS yönetimine bildirilecektir. Başvurunuzun onay veya red durumu hakkında e-posta adresinize bilgi verilecektir.

6) DNS yönetimi yapılan online başvurunun ardından Türkiye Barolar Birliğinden verilecek onay üzerine; tarafınıza, almak istediğiniz xyz.av.tr seklindeki alan adının [ yada almak istediğiniz av.tr altındaki alan adının] tahsisinin yapıldığına dair (online başvuru sırasında bildirdiğiniz adrese) bir elektronik posta gönderecektir. Bu elektronik postanın tarafınıza ulaşmasını takip eden 5 gün içinde size tahsis edilmiş alan adına ait ödemenin kredi kartıyla web üzerinden yapılması şarttır, aksi takdirde tahsis edilen alan adı otomatik olarak silinecektir

7) Başvurusunu yapıp talepte bulunduğunuz [av.tr] altındaki alan adınız, [yada xyz.av.tr şeklindeki alan adınız]alan adının tahsisine dair elektronik posta geldikten itibaren kullanıma hazırdır.Tahsis işlemi tamamlanan bir alt alan adıyla ilgili ödemeler dahil tüm işlemler web üzerinden yapılacaktır. Ayrıca alan adına ilişkin tüm uyarılar tarafınıza elektronik posta yoluyla iletilecektir.

8) Tarafınıza tahsis edilen alan adına ilişkin tüm kurallar Avukatlık Kanunu, Reklam Yasağı Yönetmeliği ve Meslek Kurallarına tabiidir. Avukatın mevzuata aykırı edimi halinde ilgili kurallar uygulanacaktır.