“KIBRIS'TA SON SÖZ SÖYLENMEDİ” PANELİ DÜZENLENDİ

5747
A

Türkiye Barolar Birliği tarafından 19 Mart 2016 tarihinde "Kıbrıs'ta Son Söz Söylenmedi" paneli düzenlendi.

Panelin açılışında konuşan TBB Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, sözlerine, vatan uğruna göğüslerini siper edip, canlarını veren şehitleri ve gazileri anarak başladı. Bir Güneydoğu gazisi meslektaşının kendisine, “Türk askeri mermi yediğinde ölmez, milleti tarafından unutulduğunu düşündüğü anda ölür” dediğini aktaran Feyzioğlu, “Biz, vatan davasına gönül vermiş, sadece eli değil gövdesiyle taşın altına girmiş olan her vatanseveri minnetle anmak ve elimizden ne geliyorsa o desteği vermek zorundayız” diye konuştu.

KIBRIS’I, KIBRIS TÜRKÜ’NDEN BAŞKA HİÇ KİMSE ALAMAZ

Kıbrıs davasının Türkiye için bir beka sorunu olduğunu söyleyen Feyzioğlu, “Ver, kurtul diyenler aslında Türkiye’yi ver kurtul diyorlar. Kıbrıs’ı, Kıbrıs Türkü’nden başka hiç kimse alamayacak, alamaz!” ifadelerini kullandı.

Rauf Denktaş'ın çizdiği yolun Türkiye ve KKTC'nin çıkış yolu olduğunu aktaran Feyzioğlu, Kıbrıs'ın önemine ve Türkiye'nin de Kıbrıs'a yönelik doğru politikalar üretme zorunluluğu olduğuna değindi.

Feyzioğlu, şöyle devam etti:

“Kıbrıs Türkü'nü Anadolu'dan, Türkiye Cumhuriyeti'nden koparma senaryosunda, maalesef oldukça mesafe alınmıştır. Bu senaryoya karşı Türkiye'nin akıllı, kararlı stratejiler hayata geçirmesi lazım. Kıbrıs Türkü iş ve istihdam istemektedir. Kıbrıs Türkü üreten bir toplumun parçası olmak istemektedir. Kanaatimce Türkiye'nin KKTC'ye yönelik politikalarındaki önemli eksikliklerden birisi, KKTC'yi üreten, iş, istihdam sağlayan yapıya dönüştürmekte gerekeni yapmakta ihmal göstermesi olmuştur.”

Konuşmasını tamamlarken İstanbul’da gerçekleşen patlamanın bilgisini alan Feyzioğlu, “İstiklal Caddesi'nde bir patlama olmuş. Sonucu bilmiyoruz. Sebebi, 'Güneydoğu'dan da, Kıbrıs'tan da Türkiye Cumhuriyeti çekilsin' diyedir. Dolayısıyla bu toplantı, bu hain saldırıdan sonra daha da anlam kazanmıştır. Dilerim, kayıp yoktur” dedi.

400 YIL İDAREMİZDE YAŞAYANLAR ADAYI YUNAN ADASI OLARAK DUYURDU

KKTC Önceki Başbakan Yardımcısı ve Demokrat Parti-Ulusal Güçler Genel Başkanı Serdar Denktaş da konuşmasında, Kıbrıs Türkü'nün en büyük gücünün Anadolu insanının Kıbrıs hassasiyeti olduğuna işaret etti.

Bir Rum Avrupa Parlamento üyesinin, “Kıbrıs, bir Yunan adasıdır, zamanla içimize Türkçe konuşan unsurlar da sızdı” sözlerini aktaran Denktaş, "400 yıl idaremizde yaşayan kişiler şimdi adayı Yunan adası olarak bütün dünyaya duyurmaktadır. Yaklaşık 100 yıl İngiliz idaresinde kalan Kıbrıs'ta Türklük hiç kaybolmamıştır. Dilimizi, dinimizi, kimliğimizi hep koruyageldik” diye konuştu.

Denktaş, son 10 yıllık sürede her iki tarafta da toplum mühendisliği yapıldığını ve iki kardeş arasında bir soğukluk yaşatılmaya başlatıldığını ileri sürerek bunun kendilerini üzdüğünü aktardı.

TÜRK ORDUSU TEK GÜVENCEMİZ

Avrupa Birliği kurallarının kendilerine ve Türkiye'ye karşı kullanılarak adanın yeniden Yunanlaştırılmak istendiğine dikkati çeken Denktaş, Türkiye'nin etkin ve fiili garantisinin ortadan kaldırılmaya çalışıldığını kaydetti.

Türk ordusunun adadan çıkartılmaya çalışıldığını öne süren Denktaş, “Garantiler ve Türk ordusu, bizim tek güvencemizdir. Rumlar, bize söylesin 1974'ten 2016'ya kadar Türk ordusunun kendilerine yönelik tehdit içerecek tek bir hareketini göstersin. Yoktur, çünkü Türk ordusu oraya hakikaten barış ve istikrar getirmiştir” dedi.

Rahatsızlığı nedeniyle toplantıya katılamayan TBMM Önceki Başkanı ve Milli Merkez Başkanı Hüsamettin Cindoruk'un yerine Devlet Önceki Bakanı ve Milli Merkez AnkaraTemsilcisi Ufuk Söylemez konuşma yaptı.

Toplantının oturum başkanlığını yapan TBB Başkan Başdanışmanı Av. Prof. Dr. Necdet Basa da, toplumda gerekli farkındalığın oluşmasına bir nebze olsun katkıda bulunmak için bu toplantının düzenlendiğini ifade etti.

Ufuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Oğuz Kalelioğlu, KKTC Cumhurbaşkanlığı Önceki Müsteşarı ve Görüşmecisi Mustafa Ergün Olgun, Dışişleri Önceki Bakanı Milli Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Şükrü Sina Gürel, Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Hakkı Demirel, Atılım Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Ünal ve Ankara Barosu Üyesi, Doğu Akdeniz Yetki Alanları Uzmanı Av. H. Tahsin Ulus’un sunuş yaptığı toplantıya, Anayasa Mahkemesi Önceki Başkanı Yekta Güngör Özden, TBB Önceki Başkanı Av. Atila Sav, TBB Yönetim Kurulu üyeleri ve çok sayıda avukat katıldı.

 

Fotoğraflar


Fotoğraf 1

Fotoğraf 2

Fotoğraf 3

Fotoğraf 4

Fotoğraf 5

Fotoğraf 6

Fotoğraf 7

Fotoğraf 8

Fotoğraf 9

Fotoğraf 10

Fotoğraf 11

Fotoğraf 12

Fotoğraf 13

Fotoğraf 14

Fotoğraf 15

Fotoğraf 16

Fotoğraf 17

Fotoğraf 18

Fotoğraf 19

Fotoğraf 20

Fotoğraf 21

Fotoğraf 22

Fotoğraf 23

Fotoğraf 24

Fotoğraf 25

Fotoğraf 26

Fotoğraf 27