“MESLEKTAŞLARIMLA GURUR DUYUYORUM”

4674
A

 

“MESLEKTAŞLARIMLA GURUR DUYUYORUM”

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Metin Feyzioğlu, 21 Haziran 2013 tarihli İtalyan l’Unità Gazetesi’ne Gezi Parkı protestolarını değerlendirdi. Feyzioğlu Claudia Bruno’ya verdiği demeçte, protestoların başlangıcından itibaren binlerce kişinin gözaltına alındığını, bunlardan çoğunun serbest bırakıldığını ve bazılarının da mahkemeye sevk edildiğini hatırlattı. Feyzioğlu, “Çok vahim bir şekilde, Adliye Sarayında polis şiddetini protesto eden 47 avukat da gözaltına alınmıştır. Meslektaşlarımla gurur duyuyorum. Ankara Barosu, tutuklanan kişilere hukuki destek sağlamaya hazır 1.000 hukukçuyu bir araya getirmiştir, binlerce hukukçu da gözaltına alınan meslektaşlarına dayanışmalarını sergilemişlerdir” dedi.

Feyzioğlu, sözlerine, “Başbakan Erdoğan, protestoculara karşı, ‘benim polisim, benim bakanım, benim valim, benim belediye başkanım, benim gençliğim’ gibi otoriter ifadeler kullanmaktadır” diye devam etti. Avrupa Birliği Bakanı’nın, “Protesto eden kim olursa olsun, terörist olarak nitelendirilecektir” şeklinde bir açıklama yaptığına dikkat çeken Feyzioğlu, “Polisi, sokaktaki halka düşman gibi davranmaya mecbur ediyorlar. Göstericilerin şiddet yanlısı olduğu fikrini kabul etmiyorum. Kimsenin yaşam tarzına müdahale edilmemesi için meydanlara inen yüz binlerce kişi, barışçıl bir şekilde kendi seslerini duyuruyorlar ve korkmuyorlar” dedi.

Feyzioğlu, yüzlerce internet sitesi ve Twitter hesaplarının incelemeye alınması konusunda ise şunları söyledi:

“Bu durum demokrasi için bir tehlike. Hükümet, uluslararası çağrıları görmezden gelmeye devam ediyor ve basını, özellikle de, ‘sosyal ağları’ eleştirerek, bunların toplum için sorun oluşturduğunu savunuyor. Bununla beraber, gelecek için ümitliyim. İnsanlar haklarını öğrendi ve bunları yüksek sesle haykırıyorlar. Bunu yaparken de şiddet eylemine karışmıyorlar. Bu protestolar, Türk demokrasisinin gelişimi için bir fırsat oluşturabilir.”