16 NİSAN'DA SANDIKLAR AVUKATLARA EMANET

9266
A

Türkiye Barolar Birliği, 16 Nisan'da yapılacak referandumda sandıkların güvenliği için avukatlara eğitim verdi.

16 Nisan 2017 Anayasa değişikliği referandumuna sayılı günler kala, Türkiye Barolar Birliği de seçim güvenliğini sağlamak için hazırlıklara başladı. Halkın iradesinin sonuçlara güvenli bir şekilde yansımasının sağlanması için TBB bünyesinde oluşturulan "Seçim Hukuku ve Sandık Güvenliği Merkezi", referandum günü sandıkları yakın takibe almak için avukatlara eğitim verdi.

Ülke çapında barolarla birlikte oy güvenliğinin sağlanmasının amaçlandığı eğitim çalışması, Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı Facebook sayfasından da canlı olarak yayınlandı.

SEÇİM DEYİNCE AKLIMIZA SEÇİM GÜVENLİĞİ GELİYOR

İnteraktif şekilde yürütülen sandık güvenliği eğitim çalışması hakkında bilgi veren TBB Başkan Yardımcısı Av. Başar Yaltı, "Aslında bugün yapacağımız çalışmanın doğrudan doğruya Anayasa'nın birinci ve ikinci maddesiyle ilgisi bulunmaktadır. Demokrasi deyince aklımıza seçim geliyor, seçim demokrasinin olmazsa olmazı. Demokrasinin seçimsiz olamayacağını biliyoruz ama seçimlerin de hukuk devleti çerçevesinde gerçekleşmesi gerektiğini biliyoruz" dedi. Yaltı sözlerine şöyle devam etti:

"Seçim deyince aklımıza seçim güvenliği geliyor. Seçim güvenliğinin sağlanabilmesi için bu eğitimi veriyoruz. Bu eğitimde kaynağımız Anayasa ve 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun. Bu kanun 1961 yılında kabul edilmiş bir kanundur. Tabi ki bu güne kadar pek çok değişiklik geçirmiştir. Fakat hazırlanışındaki ayrıntı, öngörü bugün bu yasanın hala kullanılabilir olmasını sağlıyor. Kaynaklarımızdan bir diğeri de Yüksek Seçim Kurulu'nun yayınladığı genelgeler."

BAROLAR BİRLİĞİ BİR REHBER HAZIRLADI

Barolar Birliği olarak sandık kurulu üyeleri ve gözlemciler için bir rehber hazırladıklarını ifade eden Yaltı, "Seçim güvenliği dendiği zaman bunu üç aşamalı olarak düşünmek gerekiyor. Birincisi, oy kullanma gününden önceki dönem. İkincisi, oy kullanma günü. Üçüncüsü de oylar kullanılıp bittikten sonra sayım döküm ve kesin sonuçların ilan edileceği ana kadar geçecek dönem. Bizim bugün yapacağımız eğitim, oy kullanma gününde gözlemci-müşahit olarak bulunacak olan kişilerin dikkat etmesi gereken hususlar olacak" diye konuştu.

"Yoğunlaşmamız gereken husus, seçim günü seçmenin tercihinin doğru şekilde sandığa yansımasını sağlamak olacaktır" diyen Yaltı, "Asıl önemli olan husus, sandıkların kapanmasından sonra sayım, tutanağa bağlanması ve tutanakların ilçe seçim kurullarına götürülme aşamasıdır" ifadelerini kullandı.

SEÇSİS SİSTEMİ HAKKINDAKİ ŞAİBELER DOĞRU DEĞİL

Yaltı, SEÇSİS sistemi hakkında yayılan şaibelerin doğru olmadığının altını çizerek "Asıl yapılması gereken seçimlerde her yurttaşın, hem yurttaşlık hakkı hem de borcu-ödevi olan oy kullanma hakkını yerine getirmesini sağlamak olmalıdır" dedi.

Sandık kurullarının oluşumunun çok önemli olduğunu dile getiren Yaltı, "Sadece gözlemcinin varlığı bile birçok yolsuzluğu ve kurallara aykırı davranışı önlemeye yetebiliyor. Bunun için hepimiz üstünde durması gereken husus, sandık başında mutlaka gözlemci bulundurmaktır" dedi.

Başar Yaltı tarafından yapılan genel açıklamaların ardından, Oy ve Ötesi gönüllüsü Yrd. Doç. Dr. Başak Yarçan bir sunuş yaptı. Program, soru-cevap bölümüyle son buldu.

16 NİSAN'DA BU NUMARAYI KAYDEDİN

Referandumun hukuki zeminde ve güven ortamı içinde gerçekleşmesine katkı sağlamak için oluşturulan TBB Seçim Güvenliği Merkezi'nde görev alacak gönüllü avukatlar, tüm gün boyunca vatandaşların seçime ilişkin sorularını yanıtlayacak, oy verme ve oy sayım sürecinde sandık müşahitlerine hukuki destek verecek.

Türkiye'nin her yerinden 0312 - 9693410 (7 hat) numaralı telefondan ulaşılabilecek Seçim Güvenliği Merkezi'nde, 16 Nisan günü gelecek sorular cevaplandıracak, gelen çağrının durumuna göre ilgili baroya yönlendirme yapılacak.

GEZİCİ EKİPLER OLUŞTURULDU

Merkezde görevli avukatlar sadece gelen çağrılara cevap vermekle de yetinmeyecek. Bu kapsamda, Ankara özelinde, avukatlardan oluşan gezici ekipler gerektiğinde sandık yerine ulaşarak müdahalelerde bulunacak; durumu tespit ve tutanak altına alabilecek.

Son dönemde seçim güvenliğini tehlikeye düşürecek pek çok gelişme yaşandığına dikkat çeken Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Metin Feyzioğlu, referandum atmosferinin normalleşmesine katkı sağlamayı amaçladıklarını söyledi. Feyzioğlu şöyle devam etti:

O GÜN YORULMAYI GÖZE ALIRSANIZ HİLE DE YAPILAMAZ

"Referandum günü, avukatlar dahil tüm vatandaşlar, eli ayağı tutan herkes, o gün yorulmayı göze alırsa, hile yapacak olan varsa bile bunu dünya alemin gözü önünde yapamazlar. Yapılan araştırmalar, kamuoyunda seçim sonuçlarına güven olmadığını gösteriyor. Seçimlere güvenin yitirilmesi ise toplumsal huzurunun önündeki en büyük tehlikedir. TBB Seçim Güvenliği Merkezi ile hukuki zeminde ve güven ortamı içinde gerçekleşmesi, vatandaşların iradesinin özgürce sandığa yansıması, seçmenin oy hakkının serbestçe kullanabilmesi için yasal koşulların yerine getirilmesi ve takibine katkı sağlamayı hedefliyoruz."