21. YÜZYILDA HUKUK EĞİTİMİ ULUSLARARASI KONFERANSI

5361
A

TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ, ATLANTA’S JOHN MARSHALL SCHOOL OF LAW VE BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ TARAFINDAN “21. YÜZYILDA HUKUK EĞİTİMİ ULUSLARARASI KONFERANSI” DÜZENLENDİ

Türkiye Barolar Birliği, Atlanta’s John Marshall School of Law ve Bahçeşehir Üniversitesi tarafından ortaklaşa düzenlenen “21. Yüzyılda Hukuk Eğitimi Uluslararası Konferansı”, 4-5 Mayıs 2014 tarihlerinde İstanbul Bahçeşehir Üniversitesi’nde; 6-7 Mayıs 2014 tarihlerinde Türkiye Barolar Birliği’nde gerçekleştirildi.

Konferansa; ABD ve İngiltere’den yüksek yargıçlar, hukuk fakülteleri dekanları, Türkiye Barolar Birliği temsilcileri, baro başkanları, hukuk fakültesi öğretim üyeleri ve öğrencileri ile HSYK, Adalet Bakanlığı ve Adalet Akademisi’nden temsilciler katıldı.

İki günü İstanbul’da, iki günü Ankara’da gerçekleştirilen konferansta; ülkemizde sayısı her geçen gün artan hukuk fakültelerinde öğrenci kontenjanının çok yüksek olmasına karşılık öğretim üyesi kadrosunun az olduğu; hukuk eğitiminin çok önemli olduğu ve kalitenin hem öğrenciler hem de öğretim üyeleri için daha iyi hale getirilmesi gerektiği tartışılırken, ABD’deki hukuk fakültesi sayısının da yüksek olduğu ve %30 unun kapatılacağı yetkili konuşmacılar tarafından bildirildi.

Hukuk fakültesini bitirenlerin baroya sınav ile kabul edilmesi gerektiğinin ortak görüş olarak ortaya çıktığı konferansta, daha etkin avukatlık stajı ve staj sonrası yeterlilik sınavının şart olduğu ortak görüş olarak bildirilirken, baro sınavlarının TBB ve barolar tarafından yapılmasının uygun olacağı görüşü benimsendi.