24 Ocak felaketinin acısını yaşıyoruz

1818

Dün saat 20.55'te merkez üssü Sivrice Elazığ olan 6.8 şiddetinde deprem ile sarsıldık.

Maalesef yıkıcı bir şiddette gerçekleşen deprem, Elazığ kadar çevresindeki Gaziantep, Şanlıurfa, Hatay, Malatya, Tunceli, Samsun, Tokat, çorum, Sivas, Niğde, Kayseri, Kırşehir, Trabzon, Ordu, Giresun illerimizde de hissedildi. Gün aydınlandığında üzülerek acı tablo ile karşılaştık. Yapılan tespitlere göre Elazığ'da 5, Malatya'da 25 bina yıkılmış. Yüzlerce bina ise çeşitli derecelerde hasar görmüş durumda.

AFAD, depremde 22 kişinin yaşamını yitirdiğini, yaralı sayısının ise 1031 olduğunu açıkladı. Aynı zamanda depremin ardından yıkıcı olmasa da art arda 397 artçı deprem daha meydana geldi. Artçıları bile bu depremin ne kadar korkunç boyutlarda olduğunu göstermeye yetti de arttı bile. 

ülkemiz deprem nedeniyle adeta seferber oldu. Güvenlik güçlerinden kurtarma ekiplerine kadar tüm yetkililer gün boyu enkaz altında kalan insanlarımızı canlı olarak yerin altından çıkarabilmek için canla başla çalıştı.

TÜRKİYE olarak kalplerimiz Elazığ ve Malatya için atıyor. TÜRKİYE Barolar Birliği Başkanı Av. Metin Feyzioğlu da deprem haberini alır almaz meslektaşlarımız ve vatandaşlarımızla dayanışma içinde olmak üzere beraberindeki bir heyetle birlikte Elazığ'a hareket etti.

Enkaz altında kalan insanlarımızın bir an evvel canlı olarak kurtarılması için dua ediyoruz. Bunun için canla başla çalışan AFAD ve UMKE ekiplerine, Türk Kızılayı çalışanlarına, itfaiye, polis, jandarma belediye görevlileri başta olmak üzere arama kurtarma çalışmalarına destek olan herkese şükranlarımızı sunuyoruz.

Umarız ki bir daha böyle büyük bir acıyı yaşamayız. 

TÜRKİYE Barolar Birliği olarak deprem nedeniyle hayatlarını kaybedenlere Allah'tan rahmet, acılı ailelerine sabırlar, yaralılarımıza ise acil şifalar diliyoruz. Başta Elazığ ve Malatya olmak üzere depremden etkilenen şehirlerimizdeki meslektaşlarımıza ve vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz.

TÜRKİYE Barolar Birliği Başkanlığı