ADANA BAROSU’NUN ÖNCÜLÜĞÜNDE DÜZENLENEN TİYATRO FESTİVALİ BAŞLADI

3216
A

Sanata ve tiyatroya destek olmak amacıyla Adana Barosu'nun öncülüğünde düzenlenen Tiyatro Festivali başladı. 9-14 Mayıs 2015 tarihleri arasında, Adana’da düzenlenecek festivalde; Antalya Barosu, Mersin Barosu, Eskişehir Barosu, Adana Barosu tiyatro toplulukları oyunlarını sahneleyecek.

Adana Barosu’nun ev sahipliğini yaptığı festivalin açılışına; Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Av. Yurdagül Gündoğan, Adana Barosu Başkanı Av. Mengücek Gazi Çıtırık, Antalya Barosu Başkanı Av. Alper Tunga Bacanlı adına Şenol Ustaoğlu, Gaziantep Barosu Başkanı Av. Bektaş Şarklı, Osmaniye Barosu Başkanı Av. Dilem Aksoy, Mersin Barosu Başkanı Av. Alpay Antmen ve Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez katıldı.

Açılışta konuşan Adana Barosu Başkanı Av. Mengücek Gazi Çıtırık, Türkiye genelinde barolar arası bir Tiyatro Festivali düzenlemiş olmanın mutluluğunu ve onurunu yaşadıklarını söyledi.

"BARO BAŞKANLARIMIZLA TİYATRONUN YANINDAYIZ"

Çıtırık, “Devlet Tiyatroları’nın 66 yıllık tarihine bakıldığında, Cumhuriyet’in devrimci kadrolarının, daha o dönemde kurduğu devlet tiyatrolarının, operalarının, bale, güzel sanatların, senfoni orkestralarının kapatıldığı bir dönemi yaşamaktayız. İşte böylesi bir dönemde destek veren baro başkanlarımızla birlikte ve değerli tiyatro topluluklarımızla ve o tiyatro topluluklarında günlerini, emeklerini, enerjilerini harcayan değerli meslektaşlarım ve onları çalıştıran değerli hocalarımızla birlikte bu etkinliği gerçekleştirmenin mutluluğunu ve onurunu yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

İLK OYUN SAHNELENDİ

Festivalde ilk olarak, Mersin Barosu’nun 'Yırtık Cübbe' isimli tiyatro grubunun “Kadınlık Bizde Kalsın” isimli oyunu sahnelendi.

14 Mayıs 2015 tarihine kadar sürecek olan Tiyatro Festivali'nde; 10 Mayıs 2015 tarihinde Antalya Barosu tiyatro grubunun, ‘Rossenbergle Ölmemeli’ adlı oyunu; 11 Nisan 2015 tarihinde Eskişehir Barosu tiyatro grubunun, 'Ölüm ve Kız' adlı oyunu; 12-13 Mayıs 2015 tarihlerinde Adana Barosu tiyatro grubunun, 'Komşu Köyün Delisi’ adlı oyununu;14 Mayıs 2015 tarihinde Nazım Oyuncuları'nın 'Kırmızı Deynek' adlı oyununu sahnelenecek.