"AFYONKARAHİSAR'DA MEYDANA GELEN OLAY, GEÇİŞTİRİLECEK BİR OLAY DEĞİLDİR"

4352
A
Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Metin Feyzioğlu, Afyonkarahisar'da 5 Eylül 2012'de meydana gelen mühimmat deposundaki patlamaya ilişkin Eskişehir’de görülen davanın ilk duruşmasını, TBB Yönetim Kurulu Üyesi Av. Kürşat Karacabey, TBB Disiplin Kurulu Üyesi Av. Özkan Bulgu,  Eskişehir Barosu Başkanı Av. Rıza Öztekin ve Bursa Barosu Başkanı Av. Ekrem Demiröz ile birlikte gözlemci sıfatıyla izledi. 

Davanın görüldüğü 1'inci Hava Kuvveti Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nin çıkışında gazetecilere bir açıklama yapan Feyzioğlu, "25 şehidimizin davası, bugün Eskişehir'de başladı. Afyonkarahisar'da meydana gelen olay, geçiştirilecek bir olay değildir" diye konuştu. 

"Devlete emanet edilen gencecik evlatlarımız, şu anda sebebi bilinmez şekilde bizden koparılmıştır" diyen Feyzioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu, Eskişehir Barosu Yönetim Kurulu ve Bursa Barosu Yönetim Kurulu'nun aldığı kararlara dayanarak, biz de en üst düzeyde duruşmayı gözlemeye geldik. Amacımız, hem kamuoyunu hem de şehitlerimizin ailelerinin vicdanlarını rahatlatacak şekilde en titiz kovuşturmanın yapılması ve adaletin tecelli etmesidir. Evlatlarımızı geri getirmek mümkün değil ama sorumluları bulmak için hepimizin çaba harcaması lazım. Hem bir daha olmaması için hem de eğer bir sabotajsa veya her neyse bunun ortaya çıkarılması için hangi düzeyde sorumluluk doğması gerekiyorsa, o düzeyin de ortaya çıkarılması gerekir kanaatindeyiz. Adil bir yargılama yapılacağını umut ediyoruz. Duruşma, düzgün bir şekilde başladı. Öyle umut ediyorum ki, bu şekilde de devam edecektir. Şu aşamada bizim görevimiz, bunu kamuoyunun gündemine taşımak ve orada tutmaktır. Elbette adil yargılamanın ve dolayısıyla adaletin sağlanması amacıyla…"