Av. R. Erinç Sağkan başkanlığındaki TBB yönetimi Roboski anmasına katıldı

8806

TÜRKİYE Barolar Birliği (TBB) Başkanı Av. R. Erinç Sağkan başkanlığındaki TBB heyeti, Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski’de hayatını kaybeden yurttaşlarımızı anma törenine katıldı.

Törende; TBB Yönetim Kurulu üyeleri Av. Abdülbaki çelebi, Av. Nizam Dilek ve Av. Ali Bayram’ın kendisine eşlik ettiği Sağkan, burada yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Gönül isterdi ki biz bugün buraya elimizde karanfiller ve adaletle gelebilmiş olsaydık. Gönül isterdi ki gerçekler ortaya çıkartılmış, aradan geçen 10 yıldan sonra bu işin sorumluları bağımsız ve tarafsız yargının önünde hesap vermiş, ailelerin bir nebze olsun yaraları sarılmış, biz de buraya o acıyı paylaşmaya gelmiş olsaydık. Ancak ne yazık ki aradan geçen 10 yıllık sürede 19’u çocuk, 34 insanımızın yaşamını kaybettiği bu menfur olaya ilişkin olarak, etkin ve şeffaf bir kovuşturma süreci yürütülmediği gibi maalesef tek bir yetkilinin dahi hesap vermek üzere yargı makamlarının önüne çıkartılmadığına tanığız. ülkemizde çok uzun zamandır devam eden cezasızlık politikasının çok ağır bir örneğini daha yaşadığımız bir durumla karşı karşıyayız.”

Sağkan, ailelerin acılarını paylaşmanın dışında bir şeyler yapmak gerektiğini de ifade ederek, “34 yurttaşımız, 19’u çocuk, 10 sene önce katledildi. Şunu biliyoruz ki, yaraları sarmanın yolu hukuku işletmektir” dedi.

“Hukuk sustuğu zaman yaraları saramazsınız. Adaleti tesis etmediğiniz zaman kanayan yarayı durduramazsınız” diyen Sağkan, “TÜRKİYE Barolar Birliği olarak bundan sonraki süreçte Roboski’de yaşanan olayın gerçek şekliyle ortaya çıkması için adaletin tesis edilmesi için ağlayan annelerin gözyaşlarının bir nebze olsun dinebilmesi için bu mücadeleyi sonuna kadar yürütmek noktasındaki kararlılığımızı ifade ederek, hayatlarını kaybeden 34 insanımıza Allah’tan rahmet, kederli ailelerine tekrar başsağlığı diliyorum” şeklinde konuştu.

Şırnak Barosu Başkanı Av. Rojhat Dilsiz de geçen 10 yılda yaşanan hukuki süreci anlattı ve ailelerin yaşadığı mağduriyetleri dile getirdi.

Anma törenine, Adıyaman Barosu Başkanı Av. Bilal Doğan, Ankara Barosu Başkanı Av. Kemal Koranel, Batman Barosu Başkanı Av. Erkan Şenses, Diyarbakır Barosu Başkanı Av. Nahit Eren, Muş Barosu Başkanı Av. Kadir Karaçelik, Siirt Barosu Başkanı Av. Kenan Bilge, Şanlıurfa Barosu Başkanı Av. Mehmet Velat İzol, Şırnak Barosu Başkanı Av. Rojhat Dilsiz, Tunceli Barosu Başkanı Av. Kenan çetin, Van Barosu Başkan Yardımcısı Av. Hamza çiftçi katıldı.


Haber ile ilgili Görseller

Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle