AVUKAT ERSİN ARSLAN'A VE AİLESİNE VERDİĞİMİZ SÖZÜ TUTTUK

2002

16.03.2021 tarihinde Gebze'de haciz sırasında borçlu Yavuz Yazıcı tarafından genç yaşta katledilen meslektaşımız Av. Ersin Arslan için TÜRKİYE Barolar Birliği adına takip ettiğimiz yargılamada, Gebze 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay 1. Ceza Dairesi tarafından onanmış ve tutuklu sanığın cezası kesinleşmiştir.

Barolarımız ve meslektaşlarımızla birlikte takipçisi olduğumuz davada sanık, mümkün olan en üst cezayı almıştır. Her ne kadar verilen ceza merhum meslektaşımızı geri getirmese de saldırıya ve suça meyilli kişiler açısından haksız tahrik, meşru müdafaa gibi kavramların arkasına sığınamayacaklarını gösterir bir emsal olmuştur. Merhum meslektaşımız Av. Ersin Arslan'ın ailesine verdiğimiz sözü tutmuş olarak bir kez daha sabırlar diliyor; mesleğe ve meslektaşa yönelen her türlü şiddetin karşısında dimdik duracağımızı tekrar ediyoruz.

Bu cezanın, sadece avukata değil; yargının kurucu unsuru savunmaya, yargısal faaliyete, adalete, hak aramaya yönelen saldırılar için caydırıcı emsal olmasını sağlamak merhum meslektaşımız Av. Servet Bakırtaş için de boyun borcumuzdur.

Bu sebeple, TÜRKİYE Barolar Birliği olarak tüm meslektaşlarımızı 9 Haziran 2023 Cuma günü saat 10.30'da Bakırköy 14. Ağır Ceza Mahkemesine, avukat katillerinden yargı önünde hesap sormaya davet ediyoruz.

Meslektaşlarımızın ve kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız.

TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ
AVUKAT HAKLARI MERKEZİ