AVUKATLIK KANUNU'NA AYKIRI ŞEKİLDE HUKUKİ DANIŞMANLIK VE AVUKATLIK HİZMETİ VEREN İNTERNET SİTELERİ İLE TÜZEL VE GERÇEK KİŞİLER ALEYHİNE YÜRÜTTÜĞÜMÜZ ÇALIŞMALAR

5307
A

Türkiye Barolar Birliği olarak, avukatların genel menfaatlerini korumanın yanında hukukun üstünlüğüne ve insan haklarının gerçekleşmesine katkı sağlamak öncelikli görevlerimiz arasında bulunmaktadır.

Bu çerçevede, göreve geldiğimiz günden bu yana, Avukatlık Kanunu'na aykırı şekilde hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmeti veren tüzel ve gerçek kişiler ile internet siteleri aleyhine yürüttüğümüz çalışmalar ve elde ettiğimiz neticeler şu şekildedir:

  • Tespit ettiğimiz veya tarafımıza ulaşan şikayetlerin değerlendirilmesi neticesinde 41 özel ve tüzel kişi hakkında suç duyurusunda bulunduk; 16 internet sitesi için de erişimin engellenmesi talep ettik.
  • Suç duyurularımız üzerine 5 kamu davası açılmış olup, bu davalardan biri beraat ile sonuçlanmıştır. Halen 4 kamu davası derdesttir.
  • Suç duyurularımızdan 12'sine takipsizlik kararı verilirken, 24'ünün soruşturulması devam etmektedir.
  • Erişimin engellenmesi taleplerimizden 5'i kabul edilmiş olup, ilgili sitelere erişim yasaklanmıştır.
Bu vesileyle mesleğimize yönelik saldırıların daima karşısında olduğumuzu ve bu çerçevede gereken tüm çalışmaları yürüttüğümüzü meslektaşlarımızın bilgi ve takdirlerine sunuyoruz.