Baro Başkanları, Avukatlık Kanunu’nda Değişiklik Teklifi Gündemiyle Toplandı

7128

Baro başkanları, TÜRKİYE Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sunulan 1136 Sayılı Avukatlık Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ni görüşmek üzere, 12 Nisan 2022 tarihinde toplandı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından toplantının açış konuşmasını yapan TÜRKİYE Barolar Birliği (TBB) Başkanı Av. R. Erinç Sağkan, ilk olarak Şırnak Barosu mensubu meslektaşımız Av. Serkan Karakaş’ın uğradığı şiddeti kınayarak, TBB’nin, Şırnak Barosu ile birlikte hukuki sürecin takipçisi olacağını söyledi.

Avukatların içinde bulunduğu sosyoekonomik sorunlar ve bu sorunların tekabül ettiği şiddet ve intihar vakalarına ilişkin bilgi veren Sağkan, 4 Nisan 2022 tarihinde, bu konuların araştırılması talebiyle, TBMM’de grubu bulunan partilerin temsilcilerini ziyaret ettiklerini hatırlattı. “Hiçbir tarafı siyasete dayanmayan, tamamen avukatın yaşam hakkını ilgilendiren sorunda dahi Meclis’te bir araştırma komisyonu kurulması önerisi reddedildi” diyen Birlik Başkanı, bununla birlikte 5 Nisan’da TÜRKİYE Barolar Birliği ve baroların görüşleri alınmadan oluşturulan bir teklifle karşı karşıya kaldıklarını kaydetti.

Sağkan, teklifin 13 Nisan 2022 çarşamba günü TBMM Adalet Komisyonu’nda görüşüleceğini kaydederek, “Bugünkü toplantımızın temel gerekçesi de; bu teklife karşı barolarımızın çoğunluk görüşünün olgunlaştırılması, bu teklifteki maddelerin tartışılması ve yarınki Adalet Komisyonu toplantısında izlenecek yöntemin ve katılacakların belirlenebilmesi” ifadelerini kullandı.

Daha sonra teklifle ilgili olarak TBB’nin görüşünü aktaran Sağkan, sözü, görüş ve önerilerini almak üzere baro başkanlarına bıraktı.

Yapılan kapsamlı değerlendirmelerin ardından, kanun teklifinin gerek stajyer avukatların sorunlarını çözmekten uzak olduğu gerekse adli yardım bütçesinin dağıtımında adaletsizlik yaratacağı yönünde çoğunluk iradesinin net şekilde oluştuğunu belirten Sağkan, TÜRKİYE Barolar Birliği ve Baro Başkanlarından oluşan komisyonun, toplantıda oluşan ana fikirleri Adalet Komisyonu toplantısında dile getireceğini kaydetti.


Haber ile ilgili Görseller

Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle