Basın Açıklaması

5331
A

17.06.2009


TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ BASIN BİLDİRİSİ

Giresun Adliyesinde 16.06.2009 günü savunma görevini yapan Avukat Ömer Eşgünoğlu, bir polis memuru tarafından engellenmiş, darp edilmiş; sonra diğer polislerin katılımıyla darp eylemini sürdürme amacıyla sürüklenerek tuvalete sokulmak istenmiş, avukatların ve vatandaşların müdahalesi ile meslektaşımız kurtarılmıştır.

Bir kamu görevlisinin avukatlara saldırısını anlamak ve kabul etmek mümkün değildir. Bir olayda kolluğun yargı görevi yapan bir avukata karşı güç kullanması tek kelimeyle vahimdir.
Canı, malı, namusu kendisine emanet edilen güvenlik görevlisinin, düşmanca davranışı anlamak mümkün değildir. Son zamanlarda kolluk görevlileri tarafından avukatlara yönelik şiddet hareketlerinin artması dikkat çekicidir.

10 Haziran günü görevi nedeniyle katledilen meslektaşımız Av. Özcan Akçiçek’in bizlerde yarattığı acı çok taze iken yaşanan bu olayı şiddetle kınıyoruz. Türkiye Barolar Birliği ve 78 Baromuzun bugüne kadar taviz vermediği ilkelerine inatla ve inançla sahip çıkmağa devam edeceğinden kimsenin şüphesi olmamalıdır. Son bulmasını dilediğimiz bu saldırıların hiçbir şekilde bizi yolumuzdan, inancımızdan ve hedefimizden saptıramayacağını herkes bilmelidir.

 

TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ