Basın Açıklaması

11934
A
TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ'NİN, AFYONKARAHİSAR BAROSU ÜYESİ MESLEKTAŞIMIZ AV. ÖMER AKSOY İLE AFYONKARAHİSAR 1. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ KEŞİF HEYETİNE YAPILAN SALDIRI NEDENİYLE YAPTIĞI BASIN AÇIKLAMASI
 
30 Ocak 2013 günü keşif sırasında meydana gelen silahlı saldırıda Afyonkarahisar Yönetim Kurulu Üyesi meslektaşımız Av. Ömer Faruk Aksoy, bilirkişi ve şahit yaralanmış, Mahkeme Hakimi Süleyman Kandiş ve görevliler çok büyük şans eseri olarak yara almadan kurtulabilmişlerdir.

Bu saldırı, kamu hizmeti niteliği  taşıyan mesleki görevin ifası sırasında, yapılmıştır.  Savunmaya  olduğu kadar kurucu unsuru olduğumuz yargı kurumuna karşı da yapılmış bir saldırıdır.

Talep ve dileğimiz, değerli meslektaşlarımıza, mahkeme hakimine ve görevlilere yapılan bu saldırının fail ya da faillerinin bir an önce yargılanmaları ve hak ettikleri cezayı almalarıdır.

Kendi hukukunu uygulama ve ceza verme anlayışının hukuk devletinde yeri olamaz. Bu saldırılar hepimiz için ve özellikle de  yargı mensupları ve güvenlik görevlileri için uyarıcı ve düşündürücü olmalıdır. 

Son bulmasını dilediğimiz ve istediğimiz bu tür saldırılar hiçbir şekilde savunma mesleğini en iyi şekilde  yerine getirme  istek ve idealimizden bizi geri döndürmeyecek, hukuk devletinin tüm kurum ve kurallarıyla oluşturulmasına yönelik mücadele azmimizi daha da güçlendirecektir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ BAŞKANLIĞI