Basın Açıklaması

7411
A

TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ'NİN, MALATYA BAROSU ÜYESİ İKİ  AVUKAT MESLEKTAŞIMIZIN 15.12.2010 TARİHİNDE UĞRADIKLARI SALDIRI NEDENİYLE YAPTIĞI BASIN AÇIKLAMASI

Malatya Barosu üyesi iki meslektaşımız,   15 ARALIK 2010 günü takip ettikleri dava nedeniyle bulundukları Şanlıurfa İli, Akçakale İlçesi’nde, Adliye  önünde beklerlerken  taşlı bıçaklı saldırıya uğramışlar,bu saldırıdan şans eseri yara almadan kurtulan meslektaşlarımız şikayetleri ile ilgili adli işlemler sonrası Malatya’ya dönmek üzere yola çıktıklarında bu kez arkalarından gelen plakası ve camları kapatılmış bir araçtan kendilerine açılan ateş sonucu araçlarına kurşun isabet etmesine  rağmen   çok büyük bir şans eseri olarak yine yara almadan kurtulabilmişlerdir. 

Talep ve dileğimiz, değerli meslektaşlarımıza yapılan bu saldırının fail ya da faillerinin bir an önce bulunup yargılanmaları ve hak ettikleri cezayı almalarıdır. Ancak, her zaman olduğu gibi bu olayda da yargı görevlileri ve güvenlik güçlerinin   gerekli ve yeterli duyarlılığı göstermelerini beklemek,”yargının kurucu unsuru ve bağımsız savunmayı temsil eden” biz avukatların en tabii hakkıdır.

Son yıllarda meslektaşlarımıza karşı yapılan saldırılar giderek artmaktadır.  Bu saldırıları kişisel husumet ya da benzeri nedenlere bağlamak son derece hatalıdır. Saldırıların temel nedeni,  meslektaşlarımızın  kamu hizmeti niteliğinde ve yargının asli unsuru olan savunma  görevini üstlenmiş olmalarındandır.  

Kendi hukukunu uygulama ve ceza verme anlayışının hukuk devletinde yeri olamaz. Bu saldırılar hepimiz için ve özellikle de  yargı mensupları ve güvenlik görevlileri için uyarıcı ve düşündürücü olmalıdır. Avukatlık mesleğine yapılan haksız eleştirilerin ve avukatlara  yapılan saldırılarla ilgili olarak failler hakkında sürdürülen soruşturma ve kovuşturmalardaki özensiz davranışların  bu saldırıları cesaretlendirdiğini unutmamalıyız. 

Son bulmasını dilediğimiz ve istediğimiz bu tür saldırılar hiçbir şekilde savunma mesleğini en iyi şekilde  yerine getirme  istek ve idealimizden bizi geri döndürmeyecektir.  

Türkiye Barolar Birliği olarak Avukatlık mesleğine ve meslektaşlarımıza kararlılıkla sahip çıkmaya devam edeceğimizden kimsenin şüphesi olmamalıdır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ BAŞKANLIĞI