BİR KISIM BASIN YAYIN ORGANLARINI DOĞRU VE İLKELİ HABERCİLİĞE DAVET EDİYORUZ

11569
A

Bugün sabah saatlerinde Anadolu Ajansı'nın kaynağından doğrulamadan geçtiği bir haberde, bazı Türkiye Barolar Birliği çalışanları hakkında FETÖ soruşturması kapsamında gözaltı kararı verildiği ifade edilmiştir.

Bu haber kaynağına dayanılarak kimi basın yayın organlarında "Türkiye Barolar Birliği'ne FETÖ operasyonu", "Türkiye Barolar Birliği'nde 25 personele gözaltı kararı" gibi manşetlerle Türkiye Barolar Birliği'nin kurumsal kimliği hedef alınmıştır.

Söz konusu gözaltı kararları, Türkiye Barolar Birliği çalışanlarına yönelik değildir. Ankara Barosu'na kayıtlı bazı avukatlar hakkındadır. Bu konuda da, Ankara Baromuz üzerine düşen tüm hassasiyeti göstermektedir.

Yönetimimizin, adı geçen suç örgütü dahil olmak üzere bütün yasadışı yapılanmalara karşı hassasiyeti ve yıllardır siyasi iktidara bu yönde yaptığı uyarılar toplumumuzca çok iyi bilinmektedir.

Delilleriyle bildirildiği takdirde, çalışanlarımız arasında suç örgütü yapılanmalarına karışan hiç kimseyi barındırmamız asla düşünülemez. Bugüne kadar yönetimimize resmî makamlardan bu yönde hiçbir bildirim yapılmamıştır.

Anadolu Ajansı'nın ve asılsız manşetlerle kamuyu yanıltan basın yayın organlarının gazetecilik ilkelerine ve kanunlara aykırı bu tutumunu kınıyor, basın yayın organlarının sorumlularını doğru ve ilkeli haberciliğe davet ediyoruz. Bu konuda yasal haklarımızı kullanacağımızı kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.

Saygılarımızla
Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı