BİR ÖNDER, BİR DEHA, BİR İNSAN ATATÜRK FOTOĞRAFLARI SERGİSİ BODRUM'DA AÇILDI

3192

Koleksiyoner Fahri özdemir'e ait 13.500 adet Atatürk fotoğrafı arasından seçilerek hazırlanan "Bir önder, Bir Deha, Bir İnsan" Atatürk Fotoğrafları Sergisi, Türkiye Barolar Birliği, Muğla Barosu ve Bodrum Belediyesi ortaklığıyla Bodrum'da açıldı.

Bodrum Belediyesi Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi'nde gerçekleşen açılışa Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, Muğla Barosu Başkanı Av. Cumhur Uzun, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Bodrum Baro Temsilcisi Av. Cavidan Karaöz özyiğit, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu üyeleri, vatandaşlar ve avukatlar katıldı.

Serginin açılışında konuşan Fahri özdemir, "Türkiye Barolar Birliği'nin bir sergisinde daha beraberiz. İçeride göreceğiniz gibi 110 adet fotoğraf var. Bu fotoğraflar Atatürk'ün az bilinen fotoğrafları. Müze baskısı ile hazırlanan bu fotoğraflar benim koleksiyonumdan derlendi ve bu sergi için çok ciddi bir albüm yapıldı. Burada bulunan herkese teşekkür ediyorum" dedi.

Serginin önemini vurgulayan TBB Başkanı Feyzioğlu da, "Bu özel bir sergi, önemli bir sergi. Herhangi bir fotoğraf sergisi gezmeyeceksiniz. Bir önder, bir deha, bir insan… O'nun bütün özelliklerini buradaki fotoğraflarında göreceksiniz. Fahri özdemir'e çok teşekkür ediyorum gerçekten çok özel bir iş yapmış. Tabii sizlere çok teşekkür ediyorum. Bu peşin bir teşekkür. Bu, geldiğiniz için değil getirecekleriniz için. Buraya çocuklarınızı getirin mutlaka. Şimdi sizlerin vakit kaybetmeden sergiyi gezmenizi istiyorum. Buraya kadar geldiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

Muğla Barosu Başkanı Av. Cumhur Uzun da açılışta yaptığı konuşmada şunları söyledi: "Bir önder; yokluklar içinde var olmaya inanmış bir önder. Bir önder; yürüyün dediğinde inandığı şeyi gerçekleştirebilecek kitleleri beraberine katabilecek bir önder. Bir önder; yok olan toplumdan Cumhuriyeti yaratan bir önder. Elbette bir deha, çünkü bunu ve o günkü koşulları deha olmayan bir zekâyla gerçekleştirmek mümkün değil. Sosyolojik bir deha, stratejik bir deha ve hepsinden önemlisi bir insan. öyle bir insan ki ömrü muharebe meydanlarında savaşlarda geçmiş bir insan. Ben bu sergi için dünya şehri Bodrum'da bize ev sahipliği yapan Bodrum Belediyesi'ne ve Başkanımız Mehmet Kocadon'a teşekkür ediyorum"

Bu serginin anlamının çok farklı olduğunu belirten Kocadon da, "Bugün burada konuşabiliyorsak bir önderin, bir dehanın sayesinde olduğunu hiçbir zaman unutmayalım. Zaman zaman eleştiriliriz, zaman zaman kendisi de eleştirilir. Ama hepimizin sıkıştığında adını ilk ağzımıza aldığımız insandır o Büyük önder. Yolumuz O'nun gözündeki aydınlık ve ışık yoludur. Büyük önder'in bu güzel sergisini bize kazandıran değerli hocamıza, baro başkanımıza ve değerli meslektaşlarına bir kez daha huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Bu güzel fotoğraf sergisinin önce Bodrumumuza sonra ülkemizin insanlarına örnek olmasını diliyor, hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum" şeklinde konuştu. 

Bodrum Belediyesi Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi'nde açılan sergi, 17 Haziran 2018'e kadar her gün 10.00-22.00 saatleri arasında görülebilir.


Haber ile ilgili Görseller

Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle