BİTLİS, ÇORUM VE NEVŞEHİRLİ AVUKAT ADAYLARI FEYZİOĞLU’NU ZİYARET ETTİ

5042

Türkiye Barolar Birliği Eğitim Merkezi tarafından stajyer avukatlar için düzenlenen eğitim programına katılan Bitlis, Çorum ve Nevşehir barolarına kayıtlı genç avukat adayları, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu’nu makamında ziyaret ederek güncel konulara ilişkin sohbet ettiler.

Sözlerine geçirmekte olduğumuz zor günlerden bahsederek başlayan TBB Başkanı Feyzioğlu, “Bugün bizim için çok acı bir gün. Ankara’daki katliamda Avukat Uygar Coşkun’un da aralarında bulunduğu yüze yakın vatandaşımızı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Ülkemiz çok sıkıntılı bir dönemden geçiyor, büyük bir bölünme yaşıyoruz. Farklılıklarımızı kültürel zenginlik olarak görmek yerine ayrışıyoruz. Bu ayrışmanın karşısında, toplumun en çok güvendiği kurum olarak avukatlar, barolar ve Türkiye Barolar Birliği duruyor” dedi.

Genç meslektaşlarını ağırlamaktan son derece mutlu olduklarını belirten Feyzioğlu şöyle devam etti:

“Sizlere bazı bilgiler vermek istiyorum:

Mesleğin en azından bugünkü şartlarla sürdürülebilmesi için avukatlık sınavının getirilmesi şart. Sayımız 92 bine dayanmış durumda. Nüfusumuz beş sene sonra %50 artıyor, ekonomik büyüme ise %15’i zor buluyor. Avukatlık sınavının getirilmesi için verdiğimiz mücadelenin yanı sıra hukuk fakültelerini akredite etmek için çalışmaya başladık. 37 hukuk fakültesi dekanıyla büyük bir çalışma yaptık, standartları belirledik. Bir ve iki yıllık geçiş sürelerinin sonunda standartlara uymayan fakülteleri teşhir edeceğiz. Bu konuda da desteğinizi bekliyoruz.

Mesleğe girişi sınırlayabilirsek her şeye gücümüz yeter. Burs istiyorsunuz, biz de istiyoruz. Ancak böylesi bir artışa devlet bütçesi bile yetmez.

Şu anda verdiğimiz sağlık hizmeti meslek örgütleri içinde en kapsamlısı. Biz, faizle faiz kazanmak yerine meslektaşlarımızın sağlık faturasını ödüyoruz.

Son konu ise staj kredisi. Bizler kurumun alacağını tahsil etmekle sorumluyuz. O krediler ödendiğinde, sizler kredi alacaksınız, o nedenle sizler için çalışıyoruz. Kredi alacağının stajyere krediden başka yere sarf edilmesi zaten yasal olarak mümkün değil.”

Stajyer avukatlardan gelen soruları da yanıtlayan Feyzioğlu, sözlerini uluslararası kuruluşlara üyelik tavsiyesi ile sonlandırdı.