CUMHURİYET HALK PARTİSİ'NDEN TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ'NE ZİYARET

4178

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan ve beraberindeki heyet, TÜRKİYE Barolar Birliği (TBB) Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu ve Yönetim Kurulu üyelerini ziyaret etti.

CHP Genel Başkan Yardımcıları Bülent Tezcan, Muharrem Erkek ile Yüksek Disiplin Kurulu Başkanı Uğur Bayraktutan, Ankara Milletvekili Murat Emir ve çorum Milletvekili Tufan Köse, TBB Başkanı Metin Feyzioğlu'nu ve Yönetim Kurulu üyelerini ziyaret etti.

NEREDE BİR TOPLUMSAL BİR KEDER VARSA TBB ORADAYDI

Görüşmenin ardından basın mensuplarına açıklama yapan Feyzioğlu, CHP heyetinin ziyaretinin meslek örgütleri üzerinde başlatılan ve niçin başlatıldığını da bilmedikleri bir polemik sebebiyle olduğunu belirterek, "TBB açısından konuşacak olursak, nerede toplumsal bir keder, dert varsa TBB orada olmuştur. TBB'nin ve baroların parçalanmasını, ortadan kaldırılmasını, telaffuz edilmesini bile biz akılla savaşmak gibi görürüz, doğru bulmayız. Meslek örgütlenmelerimiz bin küsür yıllık ahilik geleceğinden gelir. Türk Silahlı Kuvvetleri Afrin'de seferdeyken, gerçekten milli birliğe bu kadar ihtiyaç duyarken, milli birliğimizin en önemli bağlama noktalarından olan meslek dayanışmasını yerle bir edecek bir girişimi doğru bulmuyoruz" diye konuştu.

ADALET BAKANIYLA DİYALOG KAPILARININ AçILDIĞINI GöRDüK

Dün Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile önemli bir görüşme yaptıklarını belirten Feyzioğlu, "Kendisiyle diyalog kapılarının açıldığını gördük. Bundan memnuniyet duyduk. Huzurunuzda Adalet Bakanına da teşekkür ediyorum. önümüzdeki hafta umut ediyorum tekrar görüşme imkanı sağlanacak, biraz daha netleşecek konu. Ben bu işi birlikte, yapıcı bir şekilde çözüme kavuşturma noktasında bir ortak iradenin oluşmasını bekliyorum" dedi.

BUNUN Hİç KİMSEYE FAYDASI YOK

TÜRKİYE'de demokrasinin ve hukuk devletinin yerleşmesinin her şeyin üzerinde olduğunu vurgulayan Tezcan ise, bugün TÜRKİYE'nin en önemli ihtiyaçlarının demokrasi ve hukuk devleti olduğunu ifade etti. Demokratik kitle örgütleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek örgütleri, meslek kuruluşlarına dönük sistematik saldırının bütün yetkileri tek elde toplamak isteyen bir anlayışın ürünü olduğunu savunan Tezcan, şunları kaydetti:

"Bunun hiç kimseye faydası yok. Bunun sadece muhalefete değil, bunu yapmak isteyen iktidar sahiplerine de faydası yok. Demokrasiyi ortadan kaldıran rejimler de, kaldıranlar da sonradan bunun zararını görmüşlerdir. Anlamsız isim tartışmasıyla başlayan bu sürecin, bu kuruluşların etkin olarak faaliyet göstermesini yok etmeyi amaçlayan bir süreç olduğu ortaya çıktı. TÜRKİYE Barolar Birliği'nin adındaki TÜRKİYE isminden rahatsızlığın ifade edilmesi anlaşılabilir bir şey değildir. TBB tabelasından hiçbir zaman TÜRKİYE sözünü indirmedi, hatta tabelalardan TC isminin silinmesine en ciddi karşı koyan, tepki gösteren kuruluşların başında geliyordu. Türk veya TÜRKİYE adı, milletimizin ismini verme hakkı kimsenin hakkı değildir. Kamu kurumu niteliğindeki meslek örgütlerinin pozisyonunu, duruşunu, örgütlenmesini anayasal güvence altına almıştır. Bunu yok sayıp düzenleme yapamazsınız. Bütün meslek örgütlerine yönelik yukarıdan dizayn etme anlayışını kabul etmiyoruz. Bu süreçte kendilerine destek olacağız."

HER TüRLü DESTEĞİ VERECEĞİZ

"Kamu kurumu niteliğindeki meslek örgütlerine dönük bu saldırıya karşı çıkışımızın yanı sıra TBB'ye yönelik bu tutumu anlamak anlaşılamaz" diyen Tezcan, "Daha aktif bir sivil toplum örgütü olarak yetkilerinin arttırılması gerektiğini söylerken, baroların bu yetkilerini genişletmeyi bırakın mevcut pozisyonunu daraltmaya dönük bu adımların kabul edilebilir yanı yoktur. Darbe dönemleri ilk önce hukuk örgütlerine ve barolara yönelmiştir" dedi.

TBB'nin Adalet Bakanıyla görüşmelerinin olumlu geçmesinin sevindirici bir gelişme olduğunu ifade eden Tezcan, "Diyalog işbirliği kapısının açık tutulması, böyle bir süreçte meslek örgütleriyle sürekli görüşme içerisinde sorunun çözülmesinin bizim için de sevindirici olacağını ifade ediyorum. Bize düşen her türlü desteği vereceğimizin bilinmesini istiyorum" dedi.

BASIN AçIKLAMASI VİDEOSU İçİN TIKLAYINIZ

Fotoğraflar


Fotoğraf 1

Fotoğraf 2

Fotoğraf 3

Fotoğraf 4

Fotoğraf 5

Fotoğraf 6

Fotoğraf 7

Fotoğraf 8

Fotoğraf 9

Fotoğraf 10

Fotoğraf 11

Fotoğraf 12