"DEĞİŞEN EĞİTİM SİSTEMİ VE ÇOCUKLARIMIZ" BAŞLIKLI ÇALIŞTAY TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ'NDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

3371

Türkiye Barolar Birliği (TBB), çocuk İstismarını ve İhmalini önleme Derneği (çİİöDER) ve Hacettepe üniversitesi çocuk Hakları Merkezi işbirliğiyle, TBB'nin ev sahipliğinde "Değişen Eğitim Sistemi ve çocuklarımız" başlıklı bir çalıştay gerçekleştirildi.

çalıştayın açış konuşmalarını TBB Başkanı Av. Metin Feyzioğlu, çİİöDER Başkanı Prof. Dr. Bahar Gökler ve Hacettepe üniversitesi çocuk Hakları Merkezi Başkanı Prof. Dr. Kasım Karataş yaptı.

Konuşmasına Zeytin Dalı Harekatı'nda şehit olan askerleri anarak başlayan Feyzioğlu, çocukların eğitimi ve refahının terörle mücadelenin kalıcı başarı sağlaması için zorunlu olduğunu söyledi.

"çocuk dünyadır. çocuk yapboz değildir" diyen Feyzioğlu, kanunların yapılıp değişebileceğini ama bir çocuğa yanlış eğitim verilirse, çocuk istismar veya ihmal edilirse dünyasının yıkılacağını kaydetti.

Feyzioğlu siyasetçilere şöyle seslendi:

"çocuk istismarı gündem yoğunluğunda üst sıralara yükseldiğinde cezaları arttıralım demek bir işe yaramıyor. İyi hal indirimi kaldırılınca her şey çözülmüş gibi bir ferahlığa hakkımız yok."

Hacettepe üniversitesi çocuk Hakları Merkezi Başkanı Prof. Dr. Kasım Karataş da şu anda en önemli sorunun Türkiye'deki çocuk politikalarının yetersizliği olduğunun altını çizdi.

çİİöDER Başkanı Prof. Dr. Bahar Gökler ise çocuk istismarına sadece çocuğun cinsel istismarı açısından bakılmaması gerektiğini, çocuk hakları açısından bakılması gerektiğini ifade etti.