DOST KARDEŞ ÜLKELERİN HUKUKÇULARI TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ ÇATISI ALTINDA BULUŞTU

5724

Türkiye Barolar Birliği'nin, Türk Dili Konuşan ve Akraba Ülkeler Avukat Örgütleri Birliği (TÜRK-AV) onuruna düzenlediği tören büyük bir buluşmaya sahne oldu.

Türkiye Barolar Birliği'nin girişimiyle Balkanlar, Kafkaslar ve Orta Asya'da bulunan avukat örgütlerinin katılımıyla kurulan TÜRK-AV'ın Yönetim Kurulu Toplantısının ardından verilen resepsiyona; Yargıtay Başkanı, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı, HSK Başkanvekili, Büyükelçiler, TÜRK-AV üyesi ülkelerin avukatlık örgütleri temsilcileri, baro başkanları, hukukçular, akademisyenler ve gazeteciler katıldı.

Almanya, Kanada, Makedonya, Arjantin, Norveç, Kosova, Gambiya, Kazakistan, Küba ve Azerbaycan Büyükelçileriyle; İsviçre, Fransa, Hırvatistan, Brunei Darusselam, Tayland, Moritanya, Lüksemburg, Güney Sudan, Filistin, Nijerya, Bulgaristan, Tacikistan, Portekiz, İran Büyükelçilik temsilcilerinin konuk olduğu resepsiyonda Ankara, Aydın, Kırklareli, Gümüşhane-Bayburt, Şanlıurfa, Kayseri, Erzincan, Trabzon, Balıkesir, Kırşehir, Isparta, Muğla Baro Başkanları hazır bulundu.

BİR HAYAL KURDUK

Resepsiyonda bir selamlama konuşması yapan Türkiye Barolar Birliği Başkanı ve TÜRK-AV Genel Sekreteri Avukat Prof. Dr. Metin Feyzioğlu şunları söyledi:
"Biz bir hayal kurduk.

O hayal; yüz milyonlarca nüfusu temsil eden dost ve kardeş ülkelerimizin avukatlık meslek örgütleriyle her türlü günlük siyasetin ve kişisel menfaatin ötesinde kucaklaşmaktı.

O hayal; avukatlık mesleğini geliştirmekti. Ülkelerimizin ve halklarımızın kardeşliğinden doğan enerji ile insan haklarına, demokrasiye ve hukukun üstünlüğüne dayalı bir dünya düzeni kurmaktı. Parlak bir geleceği birlikte inşa edebilmek için iş birliği ve güç birliği yapmaktı.

Ne mutlu bize ki hayallerimizi gerçekleştirmek için yola çıktığımızda yalnız olmadığımızı gördük.

İki yıl süren hazırlıkların ardından 7 Nisan 2016 tarihinde TÜRK-AV'ı kurduk. Çok kısa süre içinde yeni katılımlarla büyüdük."

Konuşmasında TÜRK-AV üyeleri Moğolistan Avukatlar Birliği'ne, Gürcistan Barolar Birliği'ne, Azerbaycan Barolar Birliği'ne, Kazakistan Cumhuriyet Barosu'na, Kırgızistan Barolar Birliği'ne, Arnavutluk Ulusal Avukatlar Odası'na, Kosova Barolar Birliği'ne, Bosna-Hersek Barolar Birliği'ne, Kıbrıs Türk Barolar Birliği'ne, Moldova Cumhuriyeti Avukatlar Birliği'ne, Rusya Federal Avukatlar Odası'na, Dağıstan Cumhuriyeti Avukatlar Odası'na, Tataristan Cumhuriyeti Avukatlar Odası'na, Başkurdistan Cumhuriyeti Avukatlar Odası'na ve Uluslararası Karadeniz-Hazar Ülkeleri Hukukçular Birliği'ne teşekkür eden Feyzioğlu, "Bu büyük ailenin üyeleri olarak bizi birbirimize bağlayan, yalnızca tarihten gelen ortak köklerimiz değil aynı zamanda hukuka ve adalete olan inancımızdır" diye konuştu.

"Tarih; ortak çalışma ve iş birliği olanaklarımızın, sadece toplumlarımızın refah ve huzurunu artırmakla kalmayacağını, aynı zamanda devletlerimizin de gücünü artıracağını ve bölgesel barışa hizmet edeceğini kaydedecektir" diyen Feyzioğlu sözlerini Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün "Yurtta Barış, Dünyada Barış" özdeyişiyle tamamladı.

Konuşma metninin tamamı için tıklayınız

AMAÇ ADALET

Feyzioğlu'nun ardından kürsüye gelen HSK Başkanvekili Mehmet Yılmaz, "Gerek bir toplumun kendi iç ilişkilerinde gerekse toplumların uluslararası ilişkilerinde odak noktası hukuk düzeni ve onun da amacı Adalet'tir. Toplumlar ve insanlar, özellikle de devletler bu yüce amaçta birleşirse, birbirini anlamada, birbirinin varlığına saygı göstermede uyum içinde olurlar; haksızlığa, adaletsizliğe meydan bırakmazlar" diye konuştu. Yılmaz, baro teşkilatları ile kurulan işbirliği ve dostluğun hakimler ve savcılar kurullarına da sirayetinin en büyük dilekleri olduğunu söyledi.

AVUKATLIK MESLEĞİ İNSAN HAKLARININ GÜVENCESİ

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akarca da, "Bağımsız yargının en önemli temel kurucu unsularından olan bağımsız savunmayı teşkil eden avukatlık mesleğinin; bağımsız yargının teminatı olduğu gibi demokrasinin de, hukuk devletinin de, temel insan haklarının da en büyük güvencesi olduğuna yürekten inanıyoruz" diye konuştu. Akarca, TÜRK-AV'ın insan özgürlüğünün güvencesi olan bağımsızlığın ve refahın güçlendirilmesinde ve ülkelerin bu refahı paylaşmasında büyük katkısı olacağına inandığını söyledi.

GELECEK YÜZYILIN KADERİNİ MENSUP OLDUĞUMUZ COĞRAFYADA YAŞAYAN HALKLAR BELİRLEYECEK


Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, selamlama konuşmasına Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını anarak başladı. Konuk ülkelerin temsilcilerini "En içten dileklerimle ikinci vatanınız olan güzel ülkemiz Türkiye'ye hoş geldiniz diyorum" sözleriyle selamlayan Cirit, "Kalpten inanıyorum ki, gelecek yüzyılın kaderini, mensup olduğumuz coğrafyada yaşayan halklar belirleyecektir. Bu toplantıya iştirak eden siz değerli hukukçuların bugünden bu büyük geleceğe hangi oranda katkı sağlayabileceğinizi tartışması ve hazırlıklı olması gerekmektedir" diye konuştu.
Uluslararası Karadeniz-Hazar Ülkeleri Hukukçular Birliği Başkanı Prof. Dr. İlham Rahimov'un da konukları selamlamasının ardından resepsiyonun sürpriz konukları salona girdi.

RESEPSİYONUN SÜRPRİZİ TÜRKMEN ÇOCUKLARI

Etkinliğin sürprizi ise Türkiye Barolar Birliği'nin ev sahipliğinde düzenlenen yaz okulu programını bitiren Türkmen ailelerinin çocuklarının konukları selamlaması oldu. Savaş nedeniyle Telafer'den kaçarak Türkiye'ye sığınan Türkmen çocukları Türk ve Türkmen bayraklarıyla resepsiyona katılarak İzmir Marşı'nı söyledi.

Fotoğraflar


Fotoğraf 1

Fotoğraf 2

Fotoğraf 3

Fotoğraf 4

Fotoğraf 5

Fotoğraf 6

Fotoğraf 7

Fotoğraf 8

Fotoğraf 9

Fotoğraf 10

Fotoğraf 11

Fotoğraf 12

Fotoğraf 13

Fotoğraf 14

Fotoğraf 15

Fotoğraf 16

Fotoğraf 17

Fotoğraf 18

Fotoğraf 19

Fotoğraf 20

Fotoğraf 21

Fotoğraf 22

Fotoğraf 23

Fotoğraf 24

Fotoğraf 25

Fotoğraf 26

Fotoğraf 27

Fotoğraf 28

Fotoğraf 29

Fotoğraf 30

Fotoğraf 31

Fotoğraf 32

Fotoğraf 33

Fotoğraf 34

Fotoğraf 35

Fotoğraf 36

Fotoğraf 37

Fotoğraf 38

Fotoğraf 39

Fotoğraf 40

Fotoğraf 41

Fotoğraf 42

Fotoğraf 43

Fotoğraf 44

Fotoğraf 45

Fotoğraf 46

Fotoğraf 47

Fotoğraf 48

Fotoğraf 49

Fotoğraf 50

Fotoğraf 51

Fotoğraf 52

Fotoğraf 53

Fotoğraf 54

Fotoğraf 55

Fotoğraf 56

Fotoğraf 57

Fotoğraf 58

Fotoğraf 59

Fotoğraf 60

Fotoğraf 61

Fotoğraf 62

Fotoğraf 63

Fotoğraf 64

Fotoğraf 65

Fotoğraf 66

Fotoğraf 67

Fotoğraf 68

Fotoğraf 69

Fotoğraf 70

Fotoğraf 71

Fotoğraf 72

Fotoğraf 73