Duyuru 2020/21

2419

Ankara, 13.03.2020

BARO BAŞKANLIĞI

………………………

DUYURU NO:2020/21


Dünya Sağlık örgütü tarafından koronavirüsü (Covid-19) salgını, pandemi olarak ilan edilmiştir. Buna bağlı olarak meslektaşlarımızdan, barolarımıza ve Başkanlığımıza duruşmalara girme noktasında endişelerini dile getiren çok sayıda sözlü ve yazılı müracaat ulaşmaktadır.

Bilim insanlarının yaptıkları açıklamalar dikkate alındığında, sağlıklı kişilerin de kalabalık mekanlardaki toplu faaliyetlere katılmalarında risk vardır. Şöyle ki; hasta olmayan fakat taşıyıcı olma ihtimali bulunan kişilerin, virüsü yaşlı ve/veya bünyesi zayıf olanlara bulaştırmaları ihtimal dahilindedir.

Başkanlığımızca, mahkemelere herhangi bir telkin ve tavsiyede bulunulması, malum olduğu üzere mümkün değildir. Ancak meslektaşlarımıza önerimiz, her somut dosyanın özelliklerini dikkate alarak, sağlık raporu olmadığı halde pandemi halini gerekçe göstererek mazeret dilekçesi sunan karşı yan vekillerinin bu mazeretlerini kabul noktasında, mesleki dayanışma ilkesini de göz önünde tutmak suretiyle takdirlerini kullanmaları yönündedir.

Konuyla ilgili Adalet Bakanlığı ve Hakimler ve Savcılar Kurulu ile yakın görüş alış verişimiz devam etmektedir.  

Tüm meslektaşlarımızın değerlendirmelerine saygıyla sunarız.

 

 

Avukat Metin FEYZİOĞLU
TÜRKİYE Barolar Birliği
Başkanı