EGE-MARMARA BAROLARI TOPLANTISI

3360
A

İzmir Barosu’nun ev sahipliğinde, Türkiye Barolar Birliği Başkan Yardımcısı Av. Berra Besler ve 21 baronun katılımıyla gerçekleştirilen Genişletilmiş Ege-Marmara Baroları Toplantısı’nda yeni kurulacak hükümete "hukuk" çağrısı yapıldı.

Toplantı sonunda yapılan açıklamada baroların önceliğinin hukuk, hukuk devleti ve hukuk güvenliği olduğu kaydedildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"13 Haziran 2015 tarihinde İzmir Barosu’nun ev sahipliğinde Çeşme’de toplanan genişletilmiş Ege-Marmara baroları toplantısında, aşağıda imzaları bulunan barolar, ülkemizin içinde bulunduğu bu hassas dönemde yeni kurulacak hükümeti hukuka davet etmeyi tarihsel bir görev kabul etmektedir;

Şöyle ki,

1-Ülkemiz zor bir süreçte gerçekleştirilen önemli bir genel seçimden çıkmış seçmen tercihini ortaya koymuştur. Öncelikle bu tercihe saygı duyulması gerekir.

2-Barolar olarak elbette ki siyasi bazı düşünce ve tespitlerimiz olabileceği tabiidir; ancak bizlerin önceliği hukuk, hukuk devleti ve hukuk güvenliğidir.

3-Ülkemizin içinde bulunduğu bu hassas dönemde yeni kurulacak hükümetten toplum ve hukuk adına acil taleplerimiz şunlardır:

-Geçtiğimiz süreç, hukukla oyuncak gibi oynamanın, hukuku siyasete alet etmenin, yargıyı itibarsızlaştırmanın, yargıyı ve hukuku bir silah gibi kullanmanın hiçbir kimseye bir yararının olmadığını göstermiştir. Böyle bir ortamda hiç kimsenin hukuk güvenliği yoktur ve olamaz.

-Demokrasinin temeli hukuk devleti, hukuk devletinin temeli de kuvvetler ayrılığıdır.

-Hiçbir oy oranı bir siyasi iktidara dilediğini yapma imkânı vermez. Siyasi iktidarlar da anayasa ve hukukla bağlı ve sınırlıdır.

-Yargı da tıpkı yasama gibi meşruiyetini ve gücünü anayasadan almakta ve Türk Milleti adına yetki kullanmaktadır.

-Her iktidar, yargı denetimini kabullenmek ve hukuk devletini içselleştirmek zorundadır.

-Yargının ve HSYK’nın üzerindeki baskılar kaldırılmalı, yargı bağımsızlığını sağlayacak önlemler süratle alınmalı, siyasi iktidarın ve başka bazı güç odaklarının yargıya hakim olmasına izin verilmemeli, yargıya sızan tüm güç odakları etkisiz hale getirilmelidir.

-Geçmiş dönemde başta TCK, CMK ve PVSK olmak üzere hukuk devleti ilkesine aykırı, hak ve özgürlükleri tehdit eden ve sınırlayan düzenlemeler ortadan kaldırılmalıdır.

-Seçim Kanunu ve Siyasi Partiler Kanunu daha demokratik hale getirilmelidir.

-Günlük siyasi amaçlarla yapılan yasal değişikliklerden, torba yasa uygulamasından vazgeçilmeli, hukuki istikrar ve güvenlik sağlanmalıdır.

-Yargının kurucu unsuru olan avukatlık mesleğinin itibarını zedeleyen, savunma hakkını engelleyen düzenleme ve uygulamalar derhal kaldırılmalıdır.”

TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ BAŞKANLIĞI

AFYON BAROSU BAŞKANLIĞI

ANTALYA BAROSU BAŞKANLIĞI

AYDIN BAROSU BAŞKANLIĞI

BALIKESİR BAROSU BAŞKANLIĞI

BİLECİK BAROSU BAŞKANLIĞI

BURDUR BAROSU BAŞKANLIĞI

BURSA BAROSU BAŞKANLIĞI

ÇANAKKALE BAROSU BAŞKANLIĞI

DENİZLİ BAROSU BAŞKANLIĞI

EDİRNE BAROSU BAŞKANLIĞI

ESKİŞEHİR BAROSU BAŞKANLIĞI

ISPARTA BAROSU BAŞKANLIĞI

İSTANBUL BAROSU BAŞKANLIĞI

İZMİR BAROSU BAŞKANLIĞI

KIRKLARELİ BAROSU BAŞKANLIĞI

KÜTAHYA BAROSU BAŞKANLIĞI

MANİSA BAROSU BAŞKANLIĞI

MUĞLA BAROSU BAŞKANLIĞI

UŞAK BAROSU BAŞKANLIĞI

TEKİRDAĞ BAROSU BAŞKANLIĞI

SAKARYA BAROSU BAŞKANLIĞI