ERİŞİM ENGELLENDİ

4749
A

TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ’NİN BAŞVURUSU ÜZERİNE AVUKATLIK KANUNU’NA AYKIRI ŞEKİLDE HUKUKİ DANIŞMANLIK HİZMETİ VEREN WWW.NOBETCİAVUKAT.NET ADRESLİ SİTEYE ERİŞİM ENGELLENDİ

http://www.nobetciavukat.net adresli internet sitesinin yayınının durdurulması, kaldırılması ve siteye erişimin engellenmesi için Türkiye Barolar Birliği tarafından 08.12.2015 tarihinde Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliği’ne yapılan başvuru kabul edildi.

Türkiye Barolar Birliği, Anayasa’dan kaynaklanan görev, hak ve yetkisi ayrıca Avukatlık Kanunu’nun 1. ve 2. maddeleri ile “Birliğin görevleri” başlıklı 110. maddesinde ifade edilen “Baro mensuplarının genel menfaatlerini ve mesleğin ahlak, düzen ve geleneklerini korumak” , “kanunların avukatlara tanıdığı hakların gerçekleşmesine ve yüklediği görevlerin tam ve şerefli bir şekilde yerine getirilmesine çalışmak” ve “hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını savunmak ve korumak, bu kavramlara işlerlik kazandırmak” görevleri kapsamında http://www.nobetciavukat.net adresli internet sitesinin faaliyetlerinin tüm avukat meslektaşların kişilik haklarını zarara uğratması nedeniyle siteye erişimin engellenmesini talep etmişti.

Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliği, 2015/4823 Değişik İş Nolu kararında “Sıfır Komisyon”, “Sürekli Destek” başlıklarıyla yayın yapan http://www.nobetciavukat.net adresli internet sitesinde yapılan yayın içeriği nedeniyle kişilik haklarının ihlal edildiğine hükmederek, ilgili internet sitesine 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun’un 9. maddesi uyarınca erişimin engellenmesine karar verdi.