ERİŞİM ENGELLENDİ

5545
A

https://www.dogruavukat.com a dresli internet sitesinin yayınının durdurulması, kaldırılması ve siteye erişimin engellenmesi için Türkiye Barolar Birliği tarafından 03.12.2015 tarihinde İstanbul 9. Sulh Ceza Hakimliği'ne yapılan başvuru kabul edildi.

Türkiye Barolar Birliği, Anayasa'dan kaynaklanan görev, hak ve yetkisi ayrıca Avukatlık Kanunu'nun 1. ve 2. maddeleri ile "Birliğin görevleri" başlıklı 110. maddesinde ifade edilen "Baro mensuplarının genel menfaatlerini ve mesleğin ahlak, düzen ve geleneklerini korumak" , "kanunların avukatlara tanıdığı hakların gerçekleşmesine ve yüklediği görevlerin tam ve şerefli bir şekilde yerine getirilmesine çalışmak" ve "hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını savunmak ve korumak, bu kavramlara işlerlik kazandırmak" görevleri kapsamında https://www.dogruavukat.com adresli internet sitesinin faaliyetlerinin tüm avukat meslektaşların kişilik haklarını zarara uğrattığı gerekçesiyle siteye erişimin engellenmesini talep etmişti.

İstanbul 9. Sulh Ceza Hakimliği 2015/3899 Değişik İş Nolu kararında " avukatların fotoğraflarının altında, bulundukları şehirle birlikte açık adresleri, iş ve cep telefon numaraları, çalıştıkları uzmanlık alanları, mail adresleri ve eğitim bilgileri de dahil birçok özel bilgilerinin paylaşıldığı, https://www.dogruavukat.com adresli internet sitesinde yapılan yayın içeriği nedeniyle 1136 sayılı Avukatlık Kanununa aykırılık teşkil ettiğine hükmederek, ilgili internet sitesine 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun'un 9. maddesi uyarınca erişimin engellenmesine karar verdi.