Erzurum Barosu Hizmet Binası Sosyal Tesis Ek Bölüm Açılışı

5880
A

ERZURUM BAROSU HİZMET BİNASI EK BÖLÜMÜNÜN AÇILIŞINI YAPAN TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ BAŞKANI BİR DİZİ ZİYARET GERÇEKLEŞTİRDİ

Erzurum Barosu Hizmet Binası sosyal tesis ek bölümünün açılış törenine katılmak üzere Erzurum’a giden Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu ve beraberindeki heyet ilk olarak Erzurum Bölge Adliye Başsavcısı Radi Akyol’u ziyaret etti.

Feyzioğlu’na, TBB Başkan Yardımcısı Av. Berra Besler, Yönetim Kurulu üyeleri Av. Kürşat Karacabey, Av. Eyyüp Sabri Çepik, Erzurum Barosu Başkanı Av. Faruk Terzioğlu ve Başkan Başdanışmanı Av. Zafer Köken’in de eşlik ettiği program, Erzurum Başsavcısı Ramazan Apaçık ile 1. Ağır Ceza Mahkemesi ve Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanı Erol Ofluoğlu’nun ziyaretiyle devam etti.

Daha sonra Erzurum Gazeteciler Cemiyeti ve Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret eden Feyzioğlu, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı.

Feyzioğlu, yeni anayasa çalışmaları sürecinin sağlıklı işleyebilmesi için seçim barajının yüzde 3'e indirilmesi gerektiğini, bazı özgürlüklerin sağlanmasıyla yeni anayasanın kendiliğinden oluşacağını belirtti. Feyzioğlu şöyle konuştu:

“Bütün siyasi partilerin şuna yoğunlaşmalarını istiyorum; Anayasa değişikliği sürecinin sağlıklı yürüyebilmesi için meclise halkın, milletin iradesinin sağlıklı yansıması lazım. Öyle kulağı tersten gösteren yöntemlerle değil. Dünyanın hiç bir yerinde olmayan seçim barajını yüzde 10'dan 3'e indirsinler. Basın özgürlüğünü, üniversitelerde özgürlüğü sağlasınlar, yurttaşlara, sivil toplum örgütlerine özgürce seslerini duyurmaya başlama fırsatı versinler. Anayasa değişikliği olağan bir süreç halinde zaten değişecektir. Sadece kapalı kapılar ardında, toplumu kucaklamayan büyük bir güvensizlikle yürüyen süreç bu. Anayasa değişikliği bugün meclisin seçim barajı sebebiyle halkın iradesini tam olarak yansıtmadığı noktada.”

Öğrenci evleriyle ilgili tartışmaları da sakıncalı bulduğunu ifade eden Feyzioğlu, “Reşit insanların ne yaptığı ne yapacağı kimseyi ilgilendirmez. Fakat konu burada ahlak bekçiliğinin ötesindedir. Türkiye’de yurttaşlar nasıl ahlaklı ve namuslu olunacağını, nasıl dindar olunacağını siyasi partilerden öğrenecek değiller” dedi.

İnsanların evlerinin mahremiyet yeri olduğunu dile getiren Feyzioğlu, “İnsanları evlerinde huzursuz edecek, kutuplaştıracak. Kraldan çok kralcılık yapanlar da var, 'talimat böyle geldi' diyerek insanları evlerinde 'fuhuş yuvası olabilir' veya 'hücre evi olabilir' diyerek baskınlara maruz bırakacak. Bunları aşalım, mutlak yeni bir çatışma kaynağıdır. Bunları aşalım ki el ele tutuşup anayasa yazalım. Ama biz o noktada değiliz” diye konuştu.

Ziyaretlerin ardından Erzurum Barosu Hizmet Binası’nda yapımı tamamlanan sosyal tesis ek bölümünün açılışını yapan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, kurdeleyi tesisin tüm avukatlara hayırlı olması dileğiyle kesti.

Törene Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı, bazı baro başkanları, avukatlar ve çok sayıda davetli katıldı.