FEYZİOĞLU ADALET BAKANI’NA AVUKATLARIN SORUNLARINI İÇEREN BİR MEKTUP SUNDU

1845

TÜRKİYE Barolar Birliği (TBB) Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, TBB’nin davetlisi olarak TÜRKİYE’de bulunan Kosova Barolar Birliği heyetiyle birlikte Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ü ziyaret etti.

Feyzioğlu, göreve bir kez daha seçilmesinden dolayı kutladığı Adalet Bakanı’na avukatların başlıca sorunlarının listelendiği bir mektup sundu.

Mektupta, avukatlık stajına kabul ve avukat sıfatını kazanmanın sınava bağlanması; hukuk fakültelerinin kontenjanlarının düşürülmesi; mahkeme kalemlerinde, noterlik dairelerinde, banka şubelerinde, tapu dairelerinde hukuk fakültesi mezunları için belirli sayıda kadronun ayrılması gibi talepler sıralandı.  Ayrıca ceza uyuşmazlıklarında hukukçu olmayanların uzlaştırmacı yapılmasının, avukatsız arabuluculuğu teşvik eden yaklaşımın ve avukatları bilirkişilik yapmaktan alıkoyan uygulamanın yanlışlığına dikkat çekildi.

Sorunlar listesinde; CMK avukatlığında öngörülen ücretlerin düşüklüğü, avukatlık ücretlerine uygulanan KDV’nin yüksek olması, Ankara'nın parça parça edilmiş adliye binaları, yabancı avukatlık bürolarının faaliyet yasaklarını dolanarak neden oldukları vergi kayıpları da yer aldı.

Mektupta yer alan konularla ilgili Adalet Bakanlığıyla bir çalışma toplantısı yapma arzularını dile getirdiklerini ifade eden Feyzioğlu “Sayın Bakan talebimize olumlu cevap verdi. En kısa zamanda bir çalışma toplantısı organize edeceğiz” dedi.

Feyzioğlu’nun beraberindeki Kosova Barolar Birliği heyetinde, Başkan Osman Havolli, Prizren Bölge Barosu temsilcileri ile Priştine üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı ve öğrenciler yer aldı. Ziyarette, TBB Genel Sekreteri Av. Sabiha Tekin ve Başkan Başdanışmanı Av. Zafer Köken de hazır bulundu.


Haber ile ilgili Görseller

Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle