FEYZİOĞLU: AZRAİL’İN YAPMADIĞI AYRIMI DEVLET YAPIYOR

10752
A

FEYZİOĞLU: AZRAİL’İN YAPMADIĞI AYRIMI DEVLET YAPIYOR

Türkiye Barolar Birliği olarak maaş, tazminat konularında sıkıntı çeken, ayrımcılığa maruz kalan assubaylarımızın yanındayız, haklı taleplerini sonuna kadar destekliyoruz. Aynı helikopterde bulunan subaya verilen uçuş tazminatının assubaya verilmemesi, Azrail’in yapmadığı ayrımı devletin yapması kabul edilemez.

Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) Genel Başkanı Ahmet Keser, Genel Başkan Yardımcıları Yüksel Binici ve Selçuk Çapar ile Hukuk Komisyonu Başkanı Av. Mehmet Erkan Akkuş Türkiye Barolar Birliği’ni ziyaret etti. Başkan Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu ile görüşen TEMAD yönetimi, assubayların çalışırken ve emeklilikte yaşadıkları sorunları dile getirdi.

TEMAD olarak adaletin sağlanmasını, haksızlığın ve ayrımcılığın ortadan kalkmasını talep ettiklerini söyleyen Genel Başkan Keser, bu süreçte Türkiye Barolar Birliği’nin desteğini istediklerini ifade etti.

Öncelikli sorunlarının görev ve makam tazminatları, intibaklar, emekli maaş yüzdeleri, personel-kadro düzenlemeleri, disiplin kanunu olduğuna dikkat çeken Keser, “Hukuksal, ekonomik ve sosyal sorunların giderilmesi gerekiyor. Assubaylara yönelik ayrımcı uygulamalara son verilmeli” diye konuştu.

TEMAD Genel Başkanı Keser, 32 yıl silahlı kuvvetlerde çalışmış bir assubayın emekli olduğunda maaşının yüzde 52 oranında düştüğünü, bu oranın subaylarda yüzde 12 olduğunu kaydetti. Assubaylara çalışırken verilmeyen tazminatın emekliliğe de yansımadığını söyleyen Keser, assubayların subayların aldığı tazminatların bir kısmını da olsa almak istediklerini bildirdi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde yaşanan intiharların son dönemde oldukça arttığını ve sebebinin mobbing ile ekonomik nedenler olduğunu bildiren Keser, intiharların ailevi sebeplerle gerçekleştiği görüntüsünün oluşturulmaya çalışıldığını söyledi. Keser ayrıca, intiharlar kadar istifaların da son 10 yılda artarak 52 bine ulaştığını, yetişmiş ve nitelikli personelin emeklilik ve istifalar nedeniyle kaybedildiğini kaydetti.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, assubayların sorunlarını bildiklerini ve desteğe hazır olduklarını ifade ederek, tazminat konusunun çok önemli olduğunu dile getirdi. Aynı helikopterde bulunan subaya verilen uçuş tazminatının assubaya verilmeyerek Azrail’in yapmadığı ayrımı devletin yaptığını söyleyen Feyzioğlu, “Bir subayın aldığı tazminat neyse o subayın yanında uçan assubayın da o tazminatı alması gerekir, aksi kabul edilemez. Azrail ayırım yapmıyor” dedi.

Sivilleşmeye vurgu yapan Feyzioğlu, “Askerde sivilleşme diyorum. Bundan kastım; asker de olsa kişilerin insan haklarına sahip olduğu ve birinin diğerini ezme hakkının bulunmadığı, mesleğin ya da faaliyetin özelliğinden gelen disiplin hükümlerinin ezmek şeklinde uygulanamayacağıdır. Faaliyetin gereği olan hiyerarşi dışında orduevleri, yemek yenilen yerler, vs. sınıflara ayrılamaz” diye konuştu.

Bu çerçevede askerde sivilleşme ve sivilleşmenin karşılığı olan ayrımcılığın önlenmesi noktasında ne isteniyorsa destek vereceklerini söyleyen Feyzioğlu, insanları ailelerinin yanında ezen, ikinci sınıf hissettirmeye kalkışan her türlü uygulamanın karşısında olduklarını kaydetti. Feyzioğlu, “Assubaylarımızın yanındayız, haklı taleplerini sonuna kadar destekliyoruz” dedi.