FEYZİOĞLU’NDAN KİLİS’E İDARİ VE SOSYAL TESİS MÜJDESİ

1680

TÜRKİYE Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, Kilis'e idari ve sosyal tesis yapmak için TÜRKİYE Barolar Birliği'nce alınmış arsaya en kısa sürede inşaatın başlayacağı müjdesini verdi.

Bir dizi ziyarette bulunmak için Kilis'e gelen Feyzioğlu, Baro Başkanı Av. Muammer Fazlıağaoğlu, TBB Başkan Yardımcısı Av. ünsal Toker, TBB Yönetim Kurulu Sayman üyesi Av. Sabri Erdal Güngör ile birlikte basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. 

İNŞAAT EN KISA SüREDE BAŞLAYACAK

Kilis adliyesi içindeki Kilis Barosu'nda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Feyzioğlu, Kilis'e idari ve sosyal tesis yapmak için TÜRKİYE Barolar Birliği'nce alınmış arsaya en kısa sürede inşaatın başlayacağı müjdesini verdi. 

TÜRKİYE'NİN YARGILAMA YETKİSİ VARDIR

Feyzioğlu, Kaşıkçı cinayetiyle ilgili bir soru üzerine, şunları söyledi:
"TÜRKİYE üzerine düşeni samimiyetle yapan tek ülkedir bu soruşturmada. Bazı yabancı basın yayın organları bizim bunu Suudi Arabistan'a karşı bir koz olarak kullandığımızı iddia ederek, ülkemiz aleyhinde propaganda yapıyorlar. Onlar kendi devletlerinin duyarsızlığına ve çifte standardına baksınlar. Birleşmiş Milletler'den gelen özel soruşturmacı da TÜRKİYE'nin katkılarını doğruladı. Suudi Arabistan sanıkları TÜRKİYE'ye verirse TÜRKİYE'nin yargılama yetkisi vardır. Anlaşılan o ki, Suudi Arabistan'da yapılacak bir yargılama hiçbir şekilde tatmin edici sonuçlar vermeyecek, adalet sağlanamayacak. Esasen bu konuda bir şeffaflık da yok. En doğrusu yargılamayı TÜRKİYE'nin yapması. Ancak Suudi Arabistan sanıkların kendi vatandaşı olduğunu söyleyerek iade etmeyi de reddedebilir" dedi. 

SURİYE'DE öNCüLüĞü AVRUPA VE AMERİKA'YA BIRAKMAMALIYIZ

Kilis barosu avukatlarıyla da görüşen Feyzioğlu, yargı reformu stratejisine ilişkin gelişmelerle ilgili bilgileri paylaştı. Feyzioğlu, ardından Ticaret ve Sanayi Odası'nı ziyaret ederek, Başkan Hacı Mehmet Celkanlı ve meclis üyeleri ile birlikte görüşmeler yaptı. Görüşmeye TBB Başkan Yardımcısı Av. ünsal Toker ve TBB Yönetim Kurulu Sayman üyesi Av. Sabri Erdal Güngör de katıldı. Celkanlı, "Siz buraya füzeler atılırken de gelmiştiniz. Şimdi de ekonomik sıkıntılarımız var. Yine geldiniz, hoş geldiniz" dedi. Celkanlı, Kilis barosu ile çok yakın bir işbirliği içinde olmaktan duyduğu memnuniyeti de dile getirdi. 
Başkan Feyzioğlu da, Suriye'nin toprak bütünlüğü sağlanıp hukukun üstünlüğüne dayanan, insan haklarına saygı duyan bir düzen tesis edildiğinde Türk sanayicisi ve iş insanlarının Suriye'nin yeniden inşasında büyük görevler üstleneceğini söyledi. Feyzioğlu, "4 milyon sığınmacıyı TÜRKİYE'de misafir edip, Kilis özelinde Kilis nüfusunun 1.5 katı sığınmacıyı barındıran, daha sonra Suriye'nin sanayi ve ticaretinde öncülüğü Avrupa ve Amerika'ya bırakmamalıyız" dedi. Feyzioğlu, bunun için özellikle Kilis'li avukatlarla ve sınır bölgemizdeki illerin avukatlarıyla Suriyeli avukatların bu zor dönemde kurdukları dost hane ilişkinin bölgede barış sağlandığında her iki ülke ekonomisine ve meslektaşlara fayda sağlayacağına inandığını sözlerine ilave etti. Feyzioğlu, hukukun üstünlüğünün, yargılamanın adilliğinin, avukatların etkinliğinin ve baroların gücünün; sanayi ve ticaretin gelişmesinin olmazsa olmazı olduğunu bir kez daha hatırlattı. 

ESNAFLARI DA DİNLEDİ

Feyzioğlu, daha sonra Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği ve Başkanı Şevket Memiler'i ziyaret etti. Ziyarette esnaf sıkıntılarını anlattı. Feyzioğlu ve Kilis Baro Başkanı Fazlıağaoğlu, esnafın, tüccarın, sanayicinin derdinin aynı zamanda avukatın da derdi olduğunu ifade etti. Feyzioğlu, "üretim ve ticaret olmazsa avukatın da hizmet verebileceği alan daralır. Hukuk ve mahkemeler güven vermezse, sanayi ve ticaret gelişmez" dedi. Feyzioğlu, devamla Kilis baromuz, Kilis Sanayi ve Ticaret odamız ve Kilis Esnaf Odamız, çözümleri de içeren ortak bir rapor hazırlarlar ise bunu kamuoyuna duyurma noktasında TÜRKİYE Barolar Birliği'nin katkı sunacağını dile getirdi.


Haber ile ilgili Görseller

Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle