FEYZİOĞLU: TERÖRE EN İYİ CEVAP TÜRKİYE'NİN DEMOKRATİKLEŞMESİDİR

4580
A

TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ BAŞKANI AV. PROF. DR. METİN FEYZİOĞLU, TBB YÖNETİM KURULU ÜYELERİ VE ÇOK SAYIDA AVUKAT, KIZILAY'DA TERÖR SALDIRISININ YAŞANDIĞI ALANA KARANFİL BIRAKTI

FEYZİOĞLU: TERÖRE EN İYİ CEVAP TÜRKİYE'NİN DEMOKRATİKLEŞMESİDİR

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu ve beraberindeki avukatlar, Ankara Kızılay'da yaşanan terör saldırısında hayatını kaybedenler anısına patlamanın meydana geldiği alana karanfil bırakarak dua ettiler.

TBB heyetinde Feyzioğlu ile birlikte, TBB Sayman Üyesi Av. Sabri Erdal Güngör, Yönetim Kurulu üyeleri Av. Kürşat Karacabey ve Av. Eyyüp Sabri Çepik, Disiplin Kurulu Üyesi Av. Ünal Dinç, Denetleme Kurulu Üyesi Av. Bülent Özaşçı, Başkan Başdanışmanları Av. Prof. Dr. Necdet Basa ve Av. Zafer Köken ile çok sayıda avukat yer aldı. Gazeteciler Nihat Genç ve Müesser Yıldız da TBB heyetine eşlik edenler arasındaydı.

Saldırıda ölenler için dua eden heyet, daha sonra ellerindeki karanfilleri alana bıraktılar. Burada kısa bir konuşma yapan Feyzioğlu, Türkiye'yi bölmek isteyenlere verilecek en iyi cevabın Türkiye'nin demokratikleşmesi olduğunu söyledi. Saldırının, Türkiye'yi etnik ve mezhepsel anlamda parçalamak isteyenler tarafından gerçekleştirildiğini kaydeden Feyzioğlu şöyle devam etti:

TOPLUMSAL BARIŞ HUKUK ELİYLE SAĞLANACAK

"Biz, Türkiye Barolar Birliği olarak, 78 milyonun hukuk ve adalet paydasında buluşması sayesinde Türkiye'nin birlik ve bütünlüğünün sağlanacağını biliyoruz. Her vatandaşımızın haklarda ve sorumluluklarda eşit kılınması yoluyla bir büyük kucaklaşmanın gerçekleşeceğine inanıyoruz. Türkiye'yi bölmek isteyenlere verilecek en iyi cevap Türkiye'nin otoriterleşmesi değil, demokratikleşmesidir. Silahlı terör örgütüne karşı elbette hukuk çerçevesinde etkili silahlı mücadele sürdürülecektir. Kalıcı toplumsal barış ise hukuk eliyle sağlanabilir. Çıkış yolu, çoğulcu katılımcı demokrasidir, kuvvetler ayrılığıdır, bağımsız- tarafsız, adil yargılama yapan yargıdır. Türkiye bu badireyi de atlatacaktır."

Gazeteci Nihat Genç de, saldırının insanlığın köküne yönelik bir saldırı olduğunu belirterek "Biz bu toprağın gazetecileri olarak herkesi buraya davet ediyoruz. Korkmadığımızı hep birlikte ifade etmeliyiz" diye konuştu.