FEYZİOĞLU'NDAN UZLAŞTIRMAYI İYİLEŞTİRECEK ÖNERİLER

3200

TÜRKİYE Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, “Uzlaştırma ödül Töreni”nde uzlaştırma müessesini iyileştirecek yapıcı önerilerde bulundu. 

Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Hakimevi'nde, Uzlaştırma ödül Töreni ve Kamu Davasının Açılmasının Ertelenmesi, Basit Yargılama çalıştayı düzenlendi. 

UZLAŞTIRMA TOPLUMSAL BARIŞA HİZMET VERİYOR

ödül töreni dolayısıyla bir konuşma yapan Feyzioğlu, “Uzlaştırma doğru bir müessese. Buna karşı çıkmanın faydası yok. çünkü toplumsal barışa hizmet veriyor. Adliye önü o alışık olduğumuz kavgalar, ne olursa olsun o iki tarafın da mutsuzluğu... Bunlar yerine el sıkışıyorsunuz bitiyor. Yargının yükünü gerçekten azaltıyor. Yargının yükünü azaltması biz avukatların duruşmada gerçekten avukatlık yapmasını sağlayacak” diye konuştu

UZLAŞTIRMAYI İYİLEŞTİRECEK öNERİLER

125 bin avukatın temsilcisi olarak konuştuğunu belirten Feyzioğlu, uzlaştırma müessesini iyileştirecek yapıcı önerilerini de şöyle sıraladı:

SADECE HUKUKçULAR YAPMALI: “Uzlaştırma iyi bir müessese ama daha da iyileştirmemiz lazım. Benim kanaatim uzlaştırmayı sadece hukukçular yapsaydı daha faydalı olurdu. Basit bir sebebi var. Neyin uzlaştırma konusu olup olmadığını bilmek için ceza hukuku bilmek lazım. Hukuk bir uzmanlık alanı. O sebeple ben bunun hukukçular arasında kalmasını tercih ederdim. Ancak eğer uzlaştırmanın kapsamı genişleyecekse bir ikinci dalga olarak bunun hukukçularla yürümesinin faydalı olacağına inanıyorum.

TEBLİGAT ZAMAN KAYBI: Uzlaştırmanın olumsuz sonuçlanacağı belli olduğunda diğer tarafa tebligat yapılmasının büyük bir vakit kaybına sebebiyet verdiği söylenmekte. Dolayısıyla buna pratik bir çözüm getirerek emek, zaman, hatta para kaybından kurtulmak mümkün. Yapıcı olarak bu düşünülebilir.

HAKSIZ REKABET: Uzlaştırma portalında MERNİS'e ve cep telefonuna ulaşılmasını istiyor meslektaşlarım. çünkü tebligat yapacak gerçek adreste zorlanıyoruz. Burada bir haksız rekabetten de söz etmem lazım. İcra dairesinde görevli sevgili adliyeci kardeşime uzlaştırma yetkisi verdiğinizde o bütün bunlara kendi bilgisayarından ulaşabiliyor. Ama bir avukatın bu bilgilere ulaşması mümkün değil.

657'YE AYKIRI: Anlamadığım bir şeyi daha ifade etmek zorundayım. 657 sayılı kanuna göre devlet memurunun paralı ya da parasız hele paralı bir işi alma yasağı varken yönetmelikle nasıl oluyor da devlet memurlarına paralı bir iş verilmesi imkânı getiriliyor? Bunun da kanuna ciddi şekilde aykırı olduğu kanaatindeyim.

KOLLUK GöREVLİLERİ YAPMAMALI: Devlet memuruna bir yetki verildiğinde mesai saati içimde devletin işi aksıyor. Ben bunu hem değerli başsavcılarımızdan özel olarak dinliyorum hem baro başkanlarımızdan hem meslektaşlarımızdan. Hele hele kolluk görevlilerine bu iş verildiğinde uzlaşsan senin için daha iyi olur arkadaş cümlesi uzlaşmayı gönüllü uzlaşmadan çıkartıp korkularak yapılan bir işe dönüştürüyor ki amaç bu olmasa gerek. Ben daha doğruyu bulacağımıza inandığım bu çalıştayı düzenledikleri için bakanlığa teşekkür ederim.”

BAŞARILI UZLAŞTIRMACILARA öDüL DE VERDİ

Törene; Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Adalet Bakan Yardımcıları, Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürü Aytekin Sakarya, HSK Daire Başkanları, Yargıtay üyeleri, TBB Genel Sekreteri Av. Sabiha Tekin, TBB Başkan Başdanışmanı Av. Zafer Köken, il Cumhuriyet başsavcıları, bakanlık bürokratları ve çok sayıda yargı mensubu katıldı. Konuşmaların ardından Feyzioğlu, uzlaştırma konusunda başarı gösteren hâkim ve savcılara ödüllerini de takdim etti.

VİDEOYU GöRüNTüLEMEK İçİN TIKLAYINIZ


Haber ile ilgili Görseller

Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle