GENİŞLETİLMİŞ 10. KARADENİZ BARO BAŞKANLARI TOPLANTISI DÜZCE BAROSU'NUN EV SAHİPLİĞİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

5053

Genişletilmiş 10. Karadeniz Baro Başkanları Toplantısı, 15 Temmuz 2017 tarihinde Düzce Barosu'nun ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Toplantıya, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Av. Metin Feyzioğlu, Başkan Yardımcıları Av. Ünsal Toker ile Av. Hüseyin Özbek, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Av. Sabri Erdal Güngör, Yönetim Kurulu Üyeleri Av. Ekrem Demiröz, Av. Ali Elibol, Av. Gültekin Uzunalioğlu, Av. Filiz Saraç ve TBB Başkan Başdanışmanı Av. Zafer Köken’in yanı sıra 21 baro başkanı katıldı.

Düzce Barosu Başkanı Av. Azade Ay'ın açış konuşmasıyla başlayan toplantıda, mesleki ve hukuki konular değerlendirilerek önümüzdeki dönemde izlenecek yol haritası üzerine görüş alışverişi yapıldı. Toplantıda konuşan TBB Başkanı Feyzioğlu, 15 Temmuz darbe girişiminin birinci yıldönümü olmasına atıfta bulunarak, "Türkiye Cumhuriyetini bir iç savaşın eşine getirmeye cüret eden bu kalkışma noktasına gelmemizin sebebi, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş felsefesinden uzaklaşmış olmamızdır. Avukatlık mesleği ve savunma olmazsa demokrasi yaşayamaz" dedi.

KARADENİZ BAROLARI TOPLANTISI SONUÇ BİLDİRGESİ

Ülkemiz 15 Temmuz 2016 tarihinde FETO/PDY olarak adlandırılan silahlı terör örgütünün kanlı bir darbe girişimi ile karşı karşıya kalmıştır. Darbe girişiminin 1. Yıldönümünde toplanan Karadeniz Baroları Baro Başkanları bu darbe girişimi sırasında yitirdiğimiz şehitleri bir kez daha rahmetle anarken gazilerimize de minnet duymaktadır.

15 Temmuz darbecileri Türkiye Cumhuriyetine, Demokrasiye ve onun kurumlarına yönelik Anayasal düzeni ortadan kaldırmayı amaçlamışlardır. Yıllardır Ülkemizin tüm kurumlarında sinsice ve ustaca örgütlenen bu yapının tespiti ve hukuki yöntemlerle tasfiyesi kaçınılmaz bir zorunluluk haline gelmiştir. Darbenin faillerinin tespiti yargılanması ve cezalandırılması yargımızın temel görevidir. Bu yargılamalar sırasında Hukukun Evrensel ilkelerini, adil yargılanma ve savunma hakkının gözetilerek bağımsız, saydam olarak yapılacak yargılamalar bu günlerde en çok ihtiyaç duyduğumuz Adalete, Hukuka ve Yargıya olan güvenimizin yeniden kazanılmasını sağlamalıdır.

Darbeden 1 yıl sonraki süreçte Barolar olarak Demokrasiye, Cumhuriyete ve Cumhuriyetin kazanımlarına bir kez daha bağlı kalarak, hukukun üstünlüğüne inanarak yeni darbeler ile karşılaşmamak için her türlü darbenin ve hukuk ihlalinin karşısında duracağımızı beyan etmekteyiz. Ortak aklı kullanarak Adalete ve Hukuka saygılı bir yargılama savunma mesleğimizi de güçlendirecek olup bu yargılamaların Türk Adaletine yakışır bir biçimde sonlandırılması tüm hukukçuların dileğidir. Bu vesile ile bir kez daha illegal yapılanmalara ve bu yapılanmaların sonucu olan darbelere karşı durmayı Barolar olarak kamu ile paylaşmayı görev bilmekteyiz.
Saygılarımızla
15.07.2017

Düzce Baro Başkanlığı
Karabük Baro Başkanlığı
Amasya Baro Başkanlığı
Kastamonu Baro Başkanlığı
Artvin Baro Başkanlığı
Kayseri Baro Başkanlığı
Bartın Baro Başkanlığı
Kırıkkale Baro Başkanlığı
Bolu Baro Başkanlığı
Ordu Baro Başkanlığı
Çankırı Baro Başkanlığı
Sakarya Baro Başkanlığı
Çorum Baro Başkanlığı
Sinop Baro Başkanlığı
Erzincan Baro Başkanlığı
Sivas Baro Başkanlığı
Giresun Baro Başkanlığı
Trabzon Baro Başkanlığı
Gümüşhane-Bayburt Baro Başkanlığı
Zonguldak Baro Başkanlığı
Samsun Baro Başkanlığı