GREVDEKİ İŞÇİLER TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ’NDE BULUŞTU

9157
A

GREVDEKİ İŞÇİLER TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ’NDE BULUŞTU

Türkiye Barolar Birliği tarafından 23 Ekim 2013 Çarşamba günü düzenlenen, “THY Grevi Bağlamında Uçuş Güvenliği ve Çalışma Barışı Sempozyumu” grevdeki emekçiler ve onları destekleyen işçilerin buluşma platformu oldu.

Türk-İş ve Disk ile bu konfederasyonlara bağlı çok sayıda sendika işçisinin stant açarak seslerini duyurdukları sempozyum Av. Özdemir Özok Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Flamalar, bayraklar, dövizler ve broşürlerle süslenen kongre merkezi fuaye alanı emekçi dayanışmasına sahne oldu. Yoğun bir katılımın gerçekleştiği sempozyumda, konuşmacılar büyük bir coşkuyla, zaman zaman sözleri sloganlarla bölünerek izlendi.

Türkiye Barolar Birliği de salonu “Emeğin Hukuku Sahipsiz Değildir”, “Yurtta Barış İçin Çalışma Barışı”, “Emekçinin Sesi Yükseliyor”, “Türkiye Barolar Birliği Emeğin Yanında” sloganlarının ve grev fotoğraflarının yer aldığı afişlerle donattı.

Sempozyum Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu’nun açış konuşmasıyla başladı. Feyzioğlu, konuşmasında emekçilere geleceği birlikte inşa etme çağrısında bulundu.

Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu’nun açış konuşması:

VİDEO İÇİN TIKLAYINIZ

Çok değerli dostlarım,

Bugün burada, Türk-İş, DİSK, bu iki konfederasyona bağlı çok sayıda işçi sendikası, direnişlerinin 511. gününe girmiş Hava-İş’e bağlı THY çalışanları, Gebze’de her türlü zorluğa rağmen haklı mücadelelerine devam eden Çelik-İş sendikasına bağlı Fen-İş Alüminyum İşçileri, DİSK-Genel-İş’e bağlı İzmir İzelman ve İZ Enerji İşçileri, DİSK- Sosyal-İş Sendikasına bağlı emekçi kardeşlerimiz, Türkiye’nin ilk AVM grevini başlatan ve kısa süre önce önemli bir kazanım elde eden Leroy Merlin çalışanı emekçi kardeşlerimiz, aramızda bulunan Petrol-İş emekçi kardeşlerimiz ve yurttaşın hakkı için mücadele veren biz avukatlar bir aradayız.

Birlikteyiz.

Birlikte olduğumuz için güçlüyüz.

Hepimiz farklı iş kollarındayız. Hepimizin ortak paydası ve ortak gururu, emeğimiz.

Bizler, Türkiye’yi inşa edenleriz.

Bizler, Türkiye’yi ayakta tutanlarız.

Bizler, “ekonomik büyüme” denilerek övünülen, G-20’ye girdik diye gurur duyulan, “çok şükür istikrar içindeyiz” denilerek sürmesi talep edilen bütün iyiliklerin ve gelişmelerin gerçek sahipleriyiz.

Buna rağmen, alın terimizle yarattığımız değerden en az payı bizler alıyoruz, en çok biz horlanıyoruz, en haklı taleplerimiz bile “istikrarı bozar” diye geri çevriliyor.

Değerli kardeşlerim,

Amacımız, emeğin birlikteliğinin yarattığı gücün önce bizler tarafından anlaşılmasını sağlamak, sonra da toplumsal barışın, huzurun, ilerlemenin, refahın, çağdaşlığın, yani Cumhuriyet değerlerinin bu birliktelik sayesinde gerçekleşebileceğini tüm topluma anlatmak.

Önce emeğin ortak gururunu yaşamalı, sonra sorunlarımızın ve çözümlerin ortak olduğunu görmeli ve birlikte mücadele etmeliyiz.

Bizler servet düşmanı değiliz. Para kazanandan değil, paranın kazandığı vicdansızlardan rahatsız oluruz. Yatırıma, yatırımcıya karşı durmayız. İstihdam için yatırım yapılması gerektiğini, fabrikaların, iş yerlerinin çalışmasının zorunlu olduğunu elbette biliyoruz. Tek isteğimiz, emeğimizin karşılığını almak, refahı hakça bölüşmek.

Çok şey mi istiyoruz?

Tertemiz alın terleriyle Türkiye’yi ayakta tutan kardeşlerim;

Gökyüzünde on bin metrede görev yapan kardeşimizle, yerin yüzlerce metre altında kazma sallayan kardeşimizin, direksiyon başında saatlerce çalışan kardeşimizle, bir alışveriş merkezini çekip çeviren kardeşimizin aynı saflarda mücadele ettiğini anlamak ve herkese anlatmak zorundayız. Ancak bu şekilde emeğimizin karşılığını alabilir, ocağımıza aş koyabiliriz. Ancak bu şekilde ay sonunu nasıl getireceğim, kirayı nasıl ödeyeceğim, çocuklarıma nasıl harçlık vereceğim, onların benden daha iyi eğitim almasını nasıl sağlayacağım diye kara kara düşünmekten kurtulabiliriz. Ancak bu şekilde her insanın doğuştan hak ettiği insanca koşullarda, iş güvenliğimiz sağlanmış şekilde çalışabilir, birileri daha fazla kazansın diye ölmekten, sakat kalmaktan, iflah olmaz hastalıklardan, yarı aç yarı tok gezmekten, evlatlarımıza güvenli bir gelecek sağlayamamanın vicdan azabından kurtulabiliriz.
Hem sonra, arada bir sinemaya gitmek, güzel bir lokantada ailecek yemek yemek, eşinizle sevdiğinizle gezmeye çıkmak, bir sahil kasabasında yaz tatili geçirmek niçin hayal olsun? Bunlar lüks değil, haktır dostlarım.

Değerli kardeşlerim, sizlere sosyal güvenlikçi, sosyal adaletçi refah toplumundan söz ediyorum.

Analarınızın ak sütü gibi size helal olan haklarınızdan…

Diyorum ki, hakkınız olanı almak için önce birlikteliğin gücünün farkına varmalı, sonra bunu tüm topluma anlatmalısınız.

Kıymetli katılımcılar,

Sempozyum üç oturum halinde gerçekleşecektir. Odak noktalarımız, THY Grevi bağlamında uçuş güvenliği, çalışma barışı ve Türkiye’de kadın işçilerin karşılaştıkları sorunlardır. Emekçinin cinsiyeti olmaz ancak emekçi kadın, birlikte çalıştığı erkek emekçilerden daha katmerli bir eşitsizliğe maruz kalmaktadır. Bu nedenle, Sempozyumda kadın işçi konusunun ayrı bir başlık olarak değerlendirilmesi gerektiğini düşündük.

Değerli Kardeşlerim,

Yurtta barış için çalışma barışı

Emeğin sömürüldüğü, horlandığı bir ülkede çalışma barışından söz etmek mümkün değildir. Çalışma barışı işverenle işçi arasında sağlanması gereken bir mutabakattır. Bu mutabakat, sosyal ve sendikal hakların hayata geçirilmesiyle sağlanabilir.

Ancak sendikaların susturulmaya çalışıldığı ve işçilerin sosyal güvencelerden mahrum bırakıldığı bir ortamda çalışma barışının sağlanması imkansızdır.
Dar bir çerçevede kalarak, açılım ve demokrasi paketleriyle gündemi oyalamaktansa, gerçekten samimi bir şekilde emek dünyasındaki uzlaşının sağlanması, çok daha köklü ve kalıcı bir barış ortamı yaratacaktır. Yurtta barış ancak çalışma barışının sağlanmasıyla mümkün olabilir. Bunun için de sosyal devleti el birliğiyle yaratmak zorundayız.

EMEKÇİNİN SESİ YÜKSELİYOR

Değerli kardeşlerim,

Son 10 yıllık dönemde toplu sözleşme kapsamındaki işçi sayısı sürekli azaldı. 1990-1991 yıllarında 1 milyon 570 bin olan bu sayı 2012 verilerine göre 760 bine düştü. Grev hakkına sahip işçilerin sayısı, toplam sayı içerisinde yarı yarıya azalarak yüzde 5,1’e kadar geriledi. Yani bugün her yüz işçiden sadece beşi grev hakkına sahip durumda.

Buradan, Gebze Fen –İş alüminyum işçilerini selamlıyorum. Onlar, aylardır haklarını almak için mücadele veriyorlar. Bir bayramı daha çalışamadan geçirdiler. Oysa çalışmak, fabrikalarını yine zirvelere taşımak istiyorlar. İşverenden kredi alacağı olan bankalara seslenmek istiyorum. Bu sesi duyun; sizin vicdanınıza güvenmek istiyoruz. Yeni bir ödeme planıyla bu fabrikayı çalıştırmak, bu kardeşlerimizin evlerine yine ekmek ve umut götürmelerini sağlamak mümkün. Gelin, el birliğiyle yapalım şu işi.

İzmir İzelman ve İZ Enerji İşçileri’ni selamlıyorum ve İzmir Büyükşehir Belediyesine sesleniyorum. Yüksek Hakem Kurulu’yla hukuka aykırı olarak imzaladığınız ve işçinin elinden en etkili hakkı olan grev hakkını aldığınız toplu iş sözleşmesini yırtıp atın. YHK’nın yetkisi olmadan imzaladığınız bu toplu iş sözleşmesiyle yalnızca İzmir’de değil, tüm Türkiye’de belediye işçilerinin grev hakkının ellerinden alınmasına sebebiyet veriyorsunuz. Bu konu, önümüzdeki günlerde gerçekleştireceğimiz yeni bir toplantımızın başlığı olacak. Gelin, el birliğiyle yapalım şu işi.

Türkiye’nin 2 milyon esnafına sesleniyorum. Kan ağlayan, istihdamın %70’ini sağladığı halde yoksulluk sınırına sürüklenen kardeşlerime. Şehirlerimizin rant ihtirasıyla gökdelenleşmesine, kent meydanlarının yok edilmesine, şehirlerin ortasından otobanlar geçirilmesine seyirci kalmayın. Gökdelenler, şehir otobanları, yok edilen meydanlar, şehir ile insanı birbirinden koparıyor. İnsan, yaşadığı şehrin sokaklarından koparılıp, alışveriş merkezlerine mecbur edilince esnaf da yok oluyor. Yerli malı satan esnafın yok olmasıyla birlikte yerli üreticinin yerini yabancılar alıyor. İşsizlik artıyor, hep birlikte ekonomik esaret altına giriyoruz. Gelin, ODTÜ’nün orta yerinden geçirilen otoban hukuksuzluğuna bir de bu gözle bakalım; bir olalım, birlikte başaralım.
Bir olmazsak, yerli üretici yok olacak, insanlarımız işsiz kalacak, emek sömürüsü durmayacak, iş güvenliğinden yoksun taşeron işyerlerinde canlarımız can vermeye devam edecek, işçinin en önemli sosyal güvencesi kıdem tazminatı elinden alınacak.

Buradan tüm Türkiye’ye sesleniyorum. İşçinin sesini duyun, elinizi verin, gelin omuz omuza mücadele edelim. Gelin, pırıl pırıl bir geleceği hep birlikte inşa edelim.

Herkes bilsin ki emeğin hukuku sahipsiz değildir.

Türkiye’de avukatlar var, Türkiye’de Türkiye Barolar Birliği var.

Saygılarımla.

Feyzioğlu’nun açış konuşmasının ardından başkanlığını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı E. Müsteşarı Prof. Dr. Necdet Basa’nın yaptığı sempozyumun “Türk Hava Yolları Bağlamında Uçuş Güvenliği” başlıklı 1. oturumunda; Türk – İş Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Naci Önsal, Hava – İş Sendikası Genel Başkanı Atilay Ayçin, Hava – İş Sendikası Hukuk Müşaviri Av. Abdi Pesok, Hava Trafik Kontrolörü Volkan Gümüş, Purser – Kabin Amiri Füsun Yurtman, Purser – Kabin Amiri Meltem Akdağ, Uçuş Teknikeri Mahmut Kaplanseren ile İş Sağlığı Uzmanı ve Uçuş Hekimi Dr. Özkan Kaan Karadağ söz aldılar.

Oturum Başkanlığını Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Emek Komisyonu Başkanı Av. Kürşat Karacabey’in yaptığı “Türk Hava Yolları Grevi Bağlamında Çalışma Barışı” başlıklı 2. oturumda Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu (International Transport Workers Federation) temsilcisi Kemal Ülker, Gazeteci – Öğretim Üyesi ve E. Milletvekili Av. Dr. Engin Ünsal, Genel – İş Sendikası Genel Koordinatörü Serhat Salihoğlu ile Gazeteci – ODTÜ Öğretim Görevlisi Yıldırım Koç sunuş yaptılar.

İkinci oturumun sonunda, THY emekçilerine destek vermek üzere Gebze’den gelen Feniş işçileri, topluca sahneye çıkarak Feniş Marşı’nı okudular. İşçilere Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu da eşlik etti.

Oturum Başkanlığını Ankara Barosu Başkanı Av. Sema Aksoy’un yaptığı “Türkiye’de Kadın İşçi Olmak” başlıklı 3. oturumda Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Seyhan Erdoğdu, Gazeteci – Yazar Şükran Soner ve Gazeteci – Sendikacı Yaşar Seyman genelde emekçilerin, özelde kadın emekçilerin sorunlarını anlattılar.


Fotoğraflar


Fotoğraf 1

Fotoğraf 2

Fotoğraf 3

Fotoğraf 4

Fotoğraf 5

Fotoğraf 6

Fotoğraf 7

Fotoğraf 8

Fotoğraf 9

Fotoğraf 10

Fotoğraf 11

Fotoğraf 12

Fotoğraf 13

Fotoğraf 14

Fotoğraf 15

Fotoğraf 16

Fotoğraf 17

Fotoğraf 18

Fotoğraf 19

Fotoğraf 20

Fotoğraf 21

Fotoğraf 22

Fotoğraf 23

Fotoğraf 24

Fotoğraf 25

Fotoğraf 26

Fotoğraf 27

Fotoğraf 28

Fotoğraf 29

Fotoğraf 30

Fotoğraf 31

Fotoğraf 32

Fotoğraf 33

Fotoğraf 34

Fotoğraf 35

Fotoğraf 36

Fotoğraf 37

Fotoğraf 38

Fotoğraf 39

Fotoğraf 40

Fotoğraf 41

Fotoğraf 42

Fotoğraf 43

Fotoğraf 44

Fotoğraf 45

Fotoğraf 46

Fotoğraf 47

Fotoğraf 48

Fotoğraf 49

Fotoğraf 50

Fotoğraf 51

Fotoğraf 52

Fotoğraf 53

Fotoğraf 54

Fotoğraf 55

Fotoğraf 56

Fotoğraf 57

Fotoğraf 58

Fotoğraf 59

Fotoğraf 60

Fotoğraf 61

Fotoğraf 62

Fotoğraf 63

Fotoğraf 64

Fotoğraf 65

Fotoğraf 66

Fotoğraf 67

Fotoğraf 68

Fotoğraf 69

Fotoğraf 70

Fotoğraf 71

Fotoğraf 72

Fotoğraf 73

Fotoğraf 74

Fotoğraf 75

Fotoğraf 76

Fotoğraf 77

Fotoğraf 78

Fotoğraf 79

Fotoğraf 80

Fotoğraf 81

Fotoğraf 82

Fotoğraf 83

Fotoğraf 84

Fotoğraf 85

Fotoğraf 86

Fotoğraf 87

Fotoğraf 88

Fotoğraf 89

Fotoğraf 90

Fotoğraf 91

Fotoğraf 92

Fotoğraf 93

Fotoğraf 94

Fotoğraf 95

Fotoğraf 96

Fotoğraf 97

Fotoğraf 98

Fotoğraf 99

Fotoğraf 100

Fotoğraf 101

Fotoğraf 102

Fotoğraf 103

Fotoğraf 104

Fotoğraf 105

Fotoğraf 106

Fotoğraf 107

Fotoğraf 108

Fotoğraf 109

Fotoğraf 110

Fotoğraf 111

Fotoğraf 112

Fotoğraf 113

Fotoğraf 114

Fotoğraf 115

Fotoğraf 116

Fotoğraf 117

Fotoğraf 118

Fotoğraf 119

Fotoğraf 120

Fotoğraf 121

Fotoğraf 122

Fotoğraf 123

Fotoğraf 124

Fotoğraf 125

Fotoğraf 126

Fotoğraf 127

Fotoğraf 128

Fotoğraf 129

Fotoğraf 130

Fotoğraf 131

Fotoğraf 132

Fotoğraf 133

Fotoğraf 134

Fotoğraf 135

Fotoğraf 136

Fotoğraf 137

Fotoğraf 138

Fotoğraf 139

Fotoğraf 140

Fotoğraf 141

Fotoğraf 142

Fotoğraf 143

Fotoğraf 144

Fotoğraf 145

Fotoğraf 146

Fotoğraf 147

Fotoğraf 148

Fotoğraf 149

Fotoğraf 150

Fotoğraf 151

Fotoğraf 152

Fotoğraf 153

Fotoğraf 154

Fotoğraf 155

Fotoğraf 156

Fotoğraf 157

Fotoğraf 158

Fotoğraf 159

Fotoğraf 160

Fotoğraf 161

Fotoğraf 162

Fotoğraf 163

Fotoğraf 164

Fotoğraf 165

Fotoğraf 166

Fotoğraf 167

Fotoğraf 168

Fotoğraf 169

Fotoğraf 170

Fotoğraf 171

Fotoğraf 172

Fotoğraf 173

Fotoğraf 174

Fotoğraf 175

Fotoğraf 176

Fotoğraf 177

Fotoğraf 178

Fotoğraf 179

Fotoğraf 180

Fotoğraf 181

Fotoğraf 182

Fotoğraf 183

Fotoğraf 184

Fotoğraf 185

Fotoğraf 186

Fotoğraf 187

Fotoğraf 188

Fotoğraf 189

Fotoğraf 190

Fotoğraf 191

Fotoğraf 192

Fotoğraf 193

Fotoğraf 194

Fotoğraf 195

Fotoğraf 196

Fotoğraf 197

Fotoğraf 198

Fotoğraf 199

Fotoğraf 200

Fotoğraf 201

Fotoğraf 202

Fotoğraf 203

Fotoğraf 204

Fotoğraf 205

Fotoğraf 206

Fotoğraf 207

Fotoğraf 208

Fotoğraf 209

Fotoğraf 210

Fotoğraf 211

Fotoğraf 212

Fotoğraf 213

Fotoğraf 214

Fotoğraf 215

Fotoğraf 216

Fotoğraf 217

Fotoğraf 218

Fotoğraf 219

Fotoğraf 220

Fotoğraf 221

Fotoğraf 222

Fotoğraf 223

Fotoğraf 224

Fotoğraf 225

Fotoğraf 226

Fotoğraf 227

Fotoğraf 228

Fotoğraf 229

Fotoğraf 230

Fotoğraf 231

Fotoğraf 232

Fotoğraf 233

Fotoğraf 234

Fotoğraf 235

Fotoğraf 236

Fotoğraf 237

Fotoğraf 238

Fotoğraf 239

Fotoğraf 240

Fotoğraf 241

Fotoğraf 242

Fotoğraf 243

Fotoğraf 244

Fotoğraf 245

Fotoğraf 246

Fotoğraf 247

Fotoğraf 248

Fotoğraf 249

Fotoğraf 250

Fotoğraf 251

Fotoğraf 252

Fotoğraf 253

Fotoğraf 254

Fotoğraf 255

Fotoğraf 256

Fotoğraf 257

Fotoğraf 258

Fotoğraf 259

Fotoğraf 260

Fotoğraf 261

Fotoğraf 262

Fotoğraf 263

Fotoğraf 264

Fotoğraf 265

Fotoğraf 266

Fotoğraf 267

Fotoğraf 268

Fotoğraf 269

Fotoğraf 270

Fotoğraf 271

Fotoğraf 272

Fotoğraf 273

Fotoğraf 274

Fotoğraf 275

Fotoğraf 276

Fotoğraf 277

Fotoğraf 278

Fotoğraf 279

Fotoğraf 280

Fotoğraf 281

Fotoğraf 282

Fotoğraf 283

Fotoğraf 284

Fotoğraf 285

Fotoğraf 286

Fotoğraf 287

Fotoğraf 288

Fotoğraf 289

Fotoğraf 290

Fotoğraf 291

Fotoğraf 292

Fotoğraf 293

Fotoğraf 294

Fotoğraf 295

Fotoğraf 296

Fotoğraf 297

Fotoğraf 298

Fotoğraf 299

Fotoğraf 300

Fotoğraf 301

Fotoğraf 302

Fotoğraf 303

Fotoğraf 304

Fotoğraf 305

Fotoğraf 306

Fotoğraf 307

Fotoğraf 308

Fotoğraf 309

Fotoğraf 310

Fotoğraf 311

Fotoğraf 312

Fotoğraf 313

Fotoğraf 314

Fotoğraf 315

Fotoğraf 316

Fotoğraf 317

Fotoğraf 318

Fotoğraf 319

Fotoğraf 320

Fotoğraf 321

Fotoğraf 322

Fotoğraf 323

Fotoğraf 324

Fotoğraf 325

Fotoğraf 326

Fotoğraf 327

Fotoğraf 328

Fotoğraf 329

Fotoğraf 330

Fotoğraf 331

Fotoğraf 332

Fotoğraf 333

Fotoğraf 334

Fotoğraf 335

Fotoğraf 336

Fotoğraf 337

Fotoğraf 338

Fotoğraf 339

Fotoğraf 340

Fotoğraf 341

Fotoğraf 342

Fotoğraf 343

Fotoğraf 344

Fotoğraf 345

Fotoğraf 346

Fotoğraf 347

Fotoğraf 348

Fotoğraf 349

Fotoğraf 350

Fotoğraf 351

Fotoğraf 352

Fotoğraf 353

Fotoğraf 354

Fotoğraf 355

Fotoğraf 356

Fotoğraf 357

Fotoğraf 358

Fotoğraf 359

Fotoğraf 360

Fotoğraf 361

Fotoğraf 362

Fotoğraf 363

Fotoğraf 364

Fotoğraf 365

Fotoğraf 366

Fotoğraf 367

Fotoğraf 368

Fotoğraf 369

Fotoğraf 370

Fotoğraf 371

Fotoğraf 372

Fotoğraf 373

Fotoğraf 374

Fotoğraf 375

Fotoğraf 376

Fotoğraf 377

Fotoğraf 378

Fotoğraf 379

Fotoğraf 380

Fotoğraf 381

Fotoğraf 382

Fotoğraf 383

Fotoğraf 384

Fotoğraf 385

Fotoğraf 386

Fotoğraf 387

Fotoğraf 388

Fotoğraf 389

Fotoğraf 390

Fotoğraf 391

Fotoğraf 392

Fotoğraf 393

Fotoğraf 394

Fotoğraf 395

Fotoğraf 396

Fotoğraf 397

Fotoğraf 398

Fotoğraf 399

Fotoğraf 400

Fotoğraf 401

Fotoğraf 402

Fotoğraf 403

Fotoğraf 404

Fotoğraf 405

Fotoğraf 406

Fotoğraf 407

Fotoğraf 408

Fotoğraf 409

Fotoğraf 410

Fotoğraf 411

Fotoğraf 412

Fotoğraf 413

Fotoğraf 414

Fotoğraf 415

Fotoğraf 416

Fotoğraf 417

Fotoğraf 418

Fotoğraf 419

Fotoğraf 420

Fotoğraf 421

Fotoğraf 422

Fotoğraf 423

Fotoğraf 424

Fotoğraf 425

Fotoğraf 426

Fotoğraf 427

Fotoğraf 428

Fotoğraf 429

Fotoğraf 430

Fotoğraf 431

Fotoğraf 432

Fotoğraf 433

Fotoğraf 434

Fotoğraf 435

Fotoğraf 436

Fotoğraf 437

Fotoğraf 438

Fotoğraf 439

Fotoğraf 440

Fotoğraf 441

Fotoğraf 442

Fotoğraf 443

Fotoğraf 444

Fotoğraf 445

Fotoğraf 446

Fotoğraf 447

Fotoğraf 448

Fotoğraf 449

Fotoğraf 450

Fotoğraf 451

Fotoğraf 452

Fotoğraf 453

Fotoğraf 454

Fotoğraf 455

Fotoğraf 456

Fotoğraf 457

Fotoğraf 458

Fotoğraf 459

Fotoğraf 460

Fotoğraf 461

Fotoğraf 462

Fotoğraf 463

Fotoğraf 464

Fotoğraf 465

Fotoğraf 466

Fotoğraf 467

Fotoğraf 468

Fotoğraf 469

Fotoğraf 470

Fotoğraf 471

Fotoğraf 472

Fotoğraf 473

Fotoğraf 474

Fotoğraf 475

Fotoğraf 476

Fotoğraf 477

Fotoğraf 478

Fotoğraf 479

Fotoğraf 480

Fotoğraf 481

Fotoğraf 482

Fotoğraf 483

Fotoğraf 484

Fotoğraf 485

Fotoğraf 486

Fotoğraf 487

Fotoğraf 488

Fotoğraf 489

Fotoğraf 490

Fotoğraf 491

Fotoğraf 492

Fotoğraf 493

Fotoğraf 494

Fotoğraf 495

Fotoğraf 496

Fotoğraf 497

Fotoğraf 498

Fotoğraf 499

Fotoğraf 500

Fotoğraf 501

Fotoğraf 502

Fotoğraf 503

Fotoğraf 504

Fotoğraf 505

Fotoğraf 506

Fotoğraf 507

Fotoğraf 508

Fotoğraf 509

Fotoğraf 510

Fotoğraf 511

Fotoğraf 512

Fotoğraf 513

Fotoğraf 514

Fotoğraf 515

Fotoğraf 516

Fotoğraf 517

Fotoğraf 518

Fotoğraf 519

Fotoğraf 520

Fotoğraf 521

Fotoğraf 522

Fotoğraf 523

Fotoğraf 524

Fotoğraf 525

Fotoğraf 526

Fotoğraf 527

Fotoğraf 528

Fotoğraf 529

Fotoğraf 530

Fotoğraf 531

Fotoğraf 532

Fotoğraf 533

Fotoğraf 534

Fotoğraf 535

Fotoğraf 536

Fotoğraf 537

Fotoğraf 538

Fotoğraf 539

Fotoğraf 540

Fotoğraf 541

Fotoğraf 542

Fotoğraf 543

Fotoğraf 544

Fotoğraf 545

Fotoğraf 546

Fotoğraf 547

Fotoğraf 548

Fotoğraf 549

Fotoğraf 550

Fotoğraf 551

Fotoğraf 552

Fotoğraf 553

Fotoğraf 554

Fotoğraf 555

Fotoğraf 556

Fotoğraf 557

Fotoğraf 558

Fotoğraf 559

Fotoğraf 560

Fotoğraf 561

Fotoğraf 562

Fotoğraf 563

Fotoğraf 564

Fotoğraf 565

Fotoğraf 566

Fotoğraf 567

Fotoğraf 568

Fotoğraf 569

Fotoğraf 570

Fotoğraf 571

Fotoğraf 572

Fotoğraf 573

Fotoğraf 574

Fotoğraf 575

Fotoğraf 576

Fotoğraf 577

Fotoğraf 578

Fotoğraf 579

Fotoğraf 580

Fotoğraf 581

Fotoğraf 582

Fotoğraf 583

Fotoğraf 584

Fotoğraf 585

Fotoğraf 586

Fotoğraf 587

Fotoğraf 588

Fotoğraf 589

Fotoğraf 590

Fotoğraf 591

Fotoğraf 592

Fotoğraf 593

Fotoğraf 594

Fotoğraf 595

Fotoğraf 596

Fotoğraf 597

Fotoğraf 598

Fotoğraf 599

Fotoğraf 600

Fotoğraf 601

Fotoğraf 602

Fotoğraf 603

Fotoğraf 604

Fotoğraf 605

Fotoğraf 606

Fotoğraf 607

Fotoğraf 608