HUKUKÇU MİLLETVEKİLLERİ İLE İŞBİRLİĞİ ÇALIŞMALARI

6932
A

HUKUKÇU MİLLETVEKİLLERİ İLE İŞBİRLİĞİ ÇALIŞMALARI KAPSAMINDA TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ’NDE BAŞLATILAN TEMASLAR SÜRÜYOR

Türkiye Barolar Birliği Başkan Yardımcısı Av. Berra Besler ile Yönetim Kurulu Üyesi Av. İzzet Varan ‘’Avukat ve Hukukçu Milletvekilleri ile İşbirliği’’ kapsamında CHP Genel Başkanı ve CHP, MHP Grup Başkanvekillerini ve bazı milletvekillerini ziyaret ettiler.

Avukat ve hukukçu milletvekilleri ile işbirliği olanaklarının geliştirilebilmesi temelinde görüşmeler hızla sürüyor.

  • Temaslar kapsamında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşen Av. Berra Besler ile Av. İzzet Varan, Türkiye Barolar Birliği’nin TBMM’deki avukat ve hukukçu milletvekilleri ile işbirliği yaparak yasama çalışmalarına katkı sağlanması açısından başlattıkları çalışmalar hakkında bilgi verdiler.

Görüşmede TBB’nin Avukatlık Kanunu ile ilgili çalışmalarını anlatan Besler, tüm avukatların çağdaş bir yasa beklentisi içinde olduğunu, Kanun’un tümüne yönelik değişiklikler için zamana yayılan bir çalışmaya ihtiyaç duyulduğunu ancak avukatlık stajına ve avukatlık mesleğine kabul aşamalarında yapılması gerekli olan sınav konusunun ele alınmasının son derece önemli olduğunu, dünya ülkelerinde Türkiye’den başka sınav olmadan avukatlık mesleğine kabul sisteminin kalmadığını belirttikten sonra uzun süredir üzerinde çalıştıkları Avukatlık Akademisinin hızla hayata geçirilmesinin önemine ve gerekliliğine de dikkat çekti.

Av. Berra Besler, Avukatlık Akademisinin, Hâkimlik Akademisinin ve Adalet Akademisinin  ayrı ayrı faaliyette bulunmalarının hukuk uygulayıcılarından olan hâkim, savcı ve avukatların niteliklerini de yükselteceğini ve konunun yargının üç kurucu unsuru arasındaki dengeler bakımından yarar sağlayacağını vurguladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yapılan temasları son derece yararlı bulduğunu, milletvekillerinin önemli bir kısmının hukuk tekniği ve desteğine gereksinimi olduğunu, Avukatlık Kanunu çerçevesinde de TBB’ne destek vereceklerini belirtti.

  • Temaslar kapsamında MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ile görüşen Av. Berra Besler ile Av. İzzet Varan aynı çerçevede TBB’nin TBMM’deki avukat ve hukukçu milletvekilleri ile işbirliği yaparak yasama çalışmalarına katkı sağlanması açısından başlattıkları çalışmalar hakkında bilgi verdiler.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Kanun çalışmaları ile ilgili önceden TBB ile yapılacak temasların kendileri açısından da faydalı olacağını, sınav ve staj konusunda TBB’nin önerilerinin son derece yerinde olduğunu ve Avukatlık Akademisinin Meclis’te ele alınmasında avukatlık kanununa destek vereceklerini belirtti.

  • CHP Grup Başkanvekili Levent Gök ile de görüşen Av. Berra Besler ile Av. İzzet Varan TBB’nin TBMM’deki avukat ve hukukçu milletvekilleri ile işbirliği yaparak yasama çalışmalarına katkı sağlanması açısından başlattıkları çalışmalar hakkında bilgi verdiler.

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, sınav ve staj konusunun önemli olduğunu, ayrıca Avukatlık Akademisi açılması gerektiğini, TBB’nin önerilerini ve Avukatlık Yasa Taslağı’nı desteklediklerini ve destek vereceklerini belirtti.

  • Aynı çerçevede TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanı ve AK Parti Önceki Grup Başkanvekili İstanbul Milletvekili Mihrimah Belma Satır ve AK Parti Bursa Milletvekili ve Önceki Bursa Barosu Başkanı Zekeriya Birkan ile görüşen Av. Berra Besler ile Av. İzzet Varan TBB’nin TBMM’deki avukat ve hukukçu milletvekilleri ile işbirliği yaparak yasama çalışmalarına katkı sağlanması açısından başlattıkları çalışmalar hakkında bilgi verdiler.

TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanı ve AK Parti Önceki Grup Başkanvekili Mihrimah Belma Satır, Avukatlık Kanunu’nun ele alınması sırasında gerekli katkı ve çabalarını sunacaklarını ve birlikte çalışmaya açık olduklarının belirtti.

  • CHP Genel Başkan Yardımcısı, Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ile de görüşen Av. Berra Besler ile Av. İzzet Varan, TBB’nin TBMM’deki avukat ve hukukçu milletvekilleri ile işbirliği yaparak yasama çalışmalarına katkı sağlanması açısından başlattıkları çalışmalar hakkında bilgi verdiler.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, TBB’nin bu temaslarına destek vereceğini, işbirliğinin devamı için gereken katkıları sağlayacağını belirtti.

  • Temaslar kapsamında CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca ile görüşen Av. Berra Besler ile Av. İzzet Varan TBB’nin TBMM’deki avukat ve hukukçu milletvekilleri ile işbirliği yaparak yasama çalışmalarına katkı sağlanması açısından başlattıkları çalışmalar hakkında bilgi verdiler.

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca, TBB’ye bir meslektaş ve baroya kayıtlı bir avukat olarak gereken her türlü katkıyı sunacağını dile getirdi.

TBB Başkan Yardımcısı Av. Berra Besler ile Yönetim Kurulu Üyesi Av. İzzet Varan;

TBMM Başkanından, AK Parti Genel Başkanı ile Grup Başkanvekilinden, HDP Genel Başkanı ile Grup Başkanvekilinden talep ettikleri randevulara cevap beklediklerini “Avukat ve Hukukçu Milletvekilleri ile İşbirliği” temasları kapsamında önümüzdeki günlerde TBMM’de milletvekilleri ile görüşmelerin artarak devam edeceğini belirttiler.