İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI

9080
A

TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ, TÜRKİYE NOTERLER BİRLİĞİ VAKFI TEKNOLOJİ ŞİRKETİ TNB KEP İLE İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALADI

Yapılan anlaşma ile standart e- posta sistemlerinin ve geleneksel postalama hizmetlerinin barındırdığı risk ve maliyetleri ortadan kaldıran Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) sistemi avukatların hizmetine sunuluyor.

TNB KEP, Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) hizmeti ile barolara ve avukatlara birçok avantaj sağlıyor. Avukatlar; resmi kurumlar, barolar, müvekkilleri ve meslektaşları ile olan tüm yazışmalarını sahip oldukları KEP hesabı üzerinden güvenli ve hızlı bir şekilde elektronik ortamda yapabilecek. Bu elektronik iletişim alt yapısını kullanan taraflar arasında herhangi bir anlaşmazlık olması durumunda gönderimler mahkemelerde delil olarak kullanılabilecek.

15 Ekim 2014 tarihinde gerçekleştirilen imza törenine; Türkiye Barolar Birliği Genel Sekreteri Av. İzzet Güneş Gürseler, Sayman Üye Av. Sabri Erdal Güngör ve Başkan Başdanışmanı Av. Zafer Köken, Proje Yöneticisi Gözde Aksoy, Türkiye Noterler Birliği Başkan Yardımcısı Zeynel Abidin Beyazgül ve TNB KEP Genel Müdürü Duygu Yantaç, Kamu Satış Direktörü Cüneyt Nalçacı, Kamu Satış Yöneticisi Deniz Güven Cuhruk ve Proje Yöneticisi Can Okan Kalkan katıldı.

İmza töreninde konuşan Türkiye Barolar Birliği Genel Sekreteri Av. İzzet Güneş Gürseler, “Gelişen teknoloji ile iş yapış şekillerimiz değişiyor. Bu değişimin önemli bir unsuru olan Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) sayesinde baro ve avukatlarımız e-dönüşüm yolunda önemli bir adım atmıştır. Avukatlarımız arasında KEP kullanımının hızlı bir şekilde yaygınlaşacağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.
 
Türkiye Noterler Birliği Başkan Yardımcısı Zeynel Abidin Beyazgül ise, “Vakfımızın çözüm odaklı hizmet yaklaşımı ve güvenli haberleşmede öncü hizmetler sunan teknoloji şirketi TNB KEP ile Türkiye Barolar Birliği arasında imzalanan bu anlaşma sayesinde Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) hizmetine yeni bir kullanım alanı sağladık. Türkiye Barolar Birliği’ne TNB KEP’i tercih ettiği için teşekkür ederiz" diye konuştu.

 

Avukatlar Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) ile Neler Yapabilecekler

Avukatlar TNB KEP Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) hizmetini;
 • Bağlı bulundukları baro ile iletişimde,
 • Müvekkillerine yaptıkları bildirimlerde,
 • Diğer avukatlarla aralarında uzlaşma gerektiren durumlarda,
 • Kamu kurumları ile olan yazışmalarda,
 • Bireysel yazışmalarda

kullanarak kendilerinin ve ilgili tarafların elektronik ortamdaki haberleşmesini güvence altına alabilecek. Sağladığı güvenli iletişimin yanı sıra, anlaşmazlık durumunda delil niteliği taşıyan Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) kullanıcılarına tarafsız yasal koruma sağlayacak.

Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) hizmetinden yararlanmak isteyen avukatlar elektronik imzalarını kullanarak başvurularını tamamlayabilecek ve KEP hesaplarını kullanmaya başlayabilecekler.
 
Türkiye Barolar Birliği tarafından, Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) hesabı başvuru işlemlerine ilişkin detaylı bilgilendirme barolara/avukatlara, SMS ve e- posta ile yapılacaktır.
 

Kayıtlı Elektronik Posta (KEP)’in Sağladığı Faydalar

 • Tarafsız yasal koruma ve güvence sağlar
 • Anlaşmazlık halinde hukuken geçerlidir
 • Gönderinin gizliliğini ve bütünlüğünü güvence altına alır
 • Teslim ve okunma garantisi sunar
 • Tüm belge ve bildirimlerin elektronik ortama taşınmasını sağlayarak iş süreçlerinin hızlanmasını sağlar
 • Arşivleme, posta ve işlem maliyetlerinin %70’e varan oranlarda düşmesini sağlar
 • Kâğıt kullanımını ortadan kaldırarak doğanın korunmasına katkı sağlar