Büyük Avukat Dayanışması, depremden etkilenen meslektaşlarımız için bağış kampanyası

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ'NDEN VAZGEÇMİYORUZ: 28 Nisan’da Meslektaşlarımızla Birlikte Danıştay’daki Tarihi Duruşmadayız

1122

Türkiye’nin ilk imzacısı olduğu İstanbul Sözleşmesi’nin, 20.03.2021 tarihinde 9 No’lu Cumhurbaşkanı Kararı ile feshedilmesinin ardından barolar ve sivil toplum kuruluşları süreci yargıya taşıdı.

Ankara Barosu ve Diyarbakır Barosu’nun açmış olduğu davaların duruşması, 28 Nisan 2022 Perşembe günü saat 09.45’te Danıştay 10. Dairesi’nde görülecektir.

Danıştay’ın vereceği karar; sadece İstanbul Sözleşmesi’nden çıkma kararının hukuksuzluğuna ve buna yönelik iptal taleplerine ilişkin değil aynı zamanda, Türkiye’nin geleceği ve hukukun üstünlüğü adına da belirleyici olacaktır.

Avukatlık Kanunu’nun Baro Yönetim Kurullarının görevini düzenleyen 95. Maddesine göre; “Hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını savunmak, korumak ve bu kavramlara işlerlik kazandırmak” baroların temel sorumluluk alanlarındandır.

Bütün baro başkanlarını, baroların kadın hakları merkez/komisyonlarını ve tüm meslektaşlarımızı; 28 Nisan’da Ankara’ya Danıştay’daki bu tarihi duruşmada bir arada olmaya, destek ve dayanışmaya bekliyoruz.

Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu (TÜBAKKOM)

NOT: Ankara Barosu ve Diyarbakır Barosu tarafından Danıştay duruşması için yetki belgesi isteyen meslektaşlarımızın, 26.04.2022 tarihi mesai bitimine kadar tubakkom@barobirlik.org.tr e-mail adresine yetki belgesi bilgilerini göndermelerini önemle rica ederiz.