İTALYA VE AVRUPA BİRLİĞİ’NDE ARABULUCULUK KONFERANSI

7635
A

İtalya ve Avrupa Birliği’nde Arabuluculuk Konferansı Türkiye Barolar Birliği Litai Avukatevi’nde gerçekleştirildi.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu’nun açış konuşmasıyla başlayan konferansı veren TBB Uluslararası İlişkiler ve AB Merkezi Danışma Kurulu Üyesi, ADR Merkezi İtalya Başkanı ve Avrupa Parlamentosu Arabuluculuk Politikaları Koordinatörü Av. Prof. Dr. Giuseppe De Palo, İtalya ve Avrupa Birliği’ndeki arabuluculuk uygulamalarını anlattı.

Türkiye Barolar Birliği olarak Arabuluculuk Kanunu yürürlüğe girdikten sonra büyük bir gayret sarf ettiklerini ve çok sayıda sertifika programı açtıklarını kaydeden TBB Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu şunları söyledi:

700’ün üzerinde kursiyeri, meslektaşımızı sertifika programlarından mezun ettik ve şu ana kadar bir mezunumuz dahi yazılı ve sözlü sınavlarda başarısız olmadı. Bu bir alkışı benim adıma değil onlar adına gerektiriyor.

Tabii bu çalışmalarımız sırasında Adalet Bakanlığı ile çok yakın, çok ciddi işbirliğinde bulunduk ve merakla izleyen herkese de yapıcı birlikteliklerin ülke adına bir araya gelmenin ne kadar faydalı olacağını gösterdik.

Biz Türkiye Barolar Birliği olarak iyiye iyi, doğruya doğru, yanlışa yanlış deriz. Dolayısıyla yanlışa yanlış dediğimizde de bunda kötü niyet değil, ülke menfaati aranmalıdır. Ben bu çalışmanın ülkemiz adına, meslektaşlarımız adına son derece faydalı bir çalışma olacağına inanıyorum ve açılışta birkaç cümleyle sizleri selamlamasını arzu ettiğim arabuluculuk faaliyetlerimizden sorumlu Yönetim Kurulu üyemiz sayın Av. Yurdagül Gündoğan’ı kürsüye davet ediyorum ve hizmetleri için teşekkür ediyorum.

Daha sonra kürsüye gelen TBB Yönetim Kurulu Üyesi Av. Yurdagül Gündoğan şöyle konuştu:

Arabuluculuk Yasası çıkmadan önce başta barolar olmak üzere Barolar Birliği de çekincelerini, aykırı düşüncelerini özgürce ifade etti.
Ancak bu yasalaştı. Dolayısıyla biz Barolar Birliği olarak yasalaşan bu sistemin Türkiye’de en doğru nasıl uygulanabileceğinin mücadelesini verdik. Başta sayın Başkanımız ve Yönetim Kurulu olmak üzere bu konuda titiz incelemelerle çalışmalar yürüterek eğitim konusunda da Türkiye’dekinin en iyisini yaptığımıza inanıyoruz. Bundan sonra da eğitim çalışmalarımız aynı hızla devam edecektir. Bu yasanın eksiklerini, gediklerini, olması gerektiği biçimde en güzel nasıl olacağı konusunda da çalışmalarımız yine Adalet Bakanlığı’yla işbirliği halinde devam edecektir. Bu etkinlik de bu başlangıcın başka ülke örneklerinin Türkiye ile kıyaslanarak nasıl uygulanacağı yönündeki bir ilk adımdır. Bu konudaki fikir ve oluşumdan dolayı da sayın Av. Güneş Gürseler’e teşekkür ediyorum. Onun çalışmasıyla bu gerçekleşmiştir. Hepinize iyi oturumlar diliyorum.