İzmir Barosu Ziyareti

6808
A

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, Baro Başkanları İle Birlikte İzmir Barosu’nu Ziyaret Etti

FEYZİOĞLU: BURADA GÖRDÜĞÜNÜZ TABLO, HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ ÇERÇEVESİNDE TEK YUMRUK OLMA AZMİMİZİ GÖSTEREN TABLODUR

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, 11 Kasım 2014 tarihinde Aydın, Bursa, Sakarya, Muğla, Denizli, Balıkesir ve Manisa Baro Başkanları ile birlikte İzmir Barosu’nu ziyaret etti.

Yeni seçilen İzmir Barosu Başkanı Av. Aydın Özcan'ı ve yönetim kurulunu tebrik eden Feyzioğlu, "Burada gördüğümüz tablo aslında Türkiye'nin içinde bulunduğu durumun hassasiyetini gören ve kavrayan bizlerin, hukukun üstünlüğü çevresinde tek yumruk olma azmimizi gösteren tablodur" diye konuştu. Yeni ve yeniden seçilen diğer baro başkanlarını da tebrik eden Feyzioğlu, "Bu tablo önemli bir tablodur. Türkiye'de şu anda ortak lisan konuşup aynı kavramlardan ve hususlardan anlayan tek meslek örgütü biziz" dedi. Türkiye'de hukukun üstünlüğü yerine üstünlerin hukuku kavramının geçerli olduğunu söylen Feyzioğlu şöyle konuştu:

"Şu anda Türkiye'yi derleyip toparlamak öncelikle Türkiye Barolar Birliği’nin, baroların ve avukatların görev alanına girmektedir. Bu ülkede yatırım yapmak, maden çıkartmak, zeytin dikmek, emekli olmak için hukukun üstünlüğüne ihtiyaç vardır. Bunu savunmak elbette bizim görevimizdir. Bunu söylemek siyasetse evet biz sonuna kadar siyaset yapıyoruz. Bizim baro başkanlarımız asla bir siyasi partinin temsilcisi değildir. Bir siyasi partinin ön ya da arka bahçesi olmayacaklardır. Biz hukukun üstünlüğünün siyasetini yapıyoruz. Bundan rahatsız olanlar varsa rahatsız olmaya devam etsin."

Soma ve Ermenek'teki maden kazalarıyla ilgili yargı sürecini yakından takip ettiklerini dile getiren Feyzioğlu şunları söyledi:

"Soma'daki maden faciasından sonra Manisa Barosu ile bir komisyon kurduk, mühendisler ve hukukçularla koordineli bir çalışma başlattık. Ciddi bir tecrübemiz oluştu. Karaman'daki maden faciasından sonra da benzer bir koordinasyon heyeti kurduk. Şu anda 150'ye yakın davayı Manisa Barosu eliyle yürütüyoruz. Manisa'da ve Karaman'da mağdurların arkasına Türkiye Barolar Birliği ve baroların desteğini koyuyoruz. TBB ve baro desteği varsa bilirkişi raporları itinalı hazırlanıyor. Bizim süreç içinde yer aldığımızı bilen vatandaşlar rahat ediyor."

Feyzioğlu, Manisa'nın Soma ilçesi Yırca Mahallesi'nde bir termik santralin yapımı için zeytin ağaçlarının kesilmesiyle ilgili suç duyurusunda bulunduklarını belirterek, "Olayın takipçisiyiz, size şunu garanti edebilirim. Geleceğimizi karatmaya teşebbüs ettikleri ve vatandaşları dövdükleri için pişman olacaklar" diye konuştu.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu ve baro başkanları daha sonra İzmir Barosu'na bağlı genç avukatların ruhsat törenine katıldı.