KAMU BAŞDENETÇİSİ ŞEREF MALKOÇ TBB BAŞKANI AV. PROF. DR. METİN FEYZİOĞLU'NU ZİYARET ETTİ

4619

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu'nu ziyaret etti. TBB Başkan Başdanışmanı Av. Zafer Köken ve Kamu Denetçiliği Kurumu Genel Sekreteri İbrahim Kılınç'ın da hazır bulunduğu ziyarette, insan hakları ve yargının işleyişiyle ilgili karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

Malkoç burada yaptığı konuşmada, adaletin önemli bir parçasının da savunma görevinde bulunan avukatlar ve avukatların mesleki örgütleri olduğuna işaret ederek, Kamu Denetçiliği Kurumunun faaliyetlerini sürdürürken bu tür meslek kuruluşlarıyla dayanışma içerisinde olmayı, karşılıklı görüş alışverişinde bulunmayı istediklerini belirtti.

Kamu Denetçiliği Kurumunun verdiği kararların tavsiye niteliğinde olduğunu, bu anlamda sivil toplum örgütleriyle ne kadar irtibat içerisinde olurlarsa, kararların etkilerinin de o kadar fazla olacağını söyleyen Malkoç, şöyle devam etti:

"Türkiye Kamu Denetçiliğinin ana görevi, kamu hizmetlerinin artırılması için çalışmak, idarenin şeffaflığını sağlamada katkıda bulunmak, hukuk uygulamalarının arzu edilen düzeyde yaygınlaşmasını sağlamak. Bunları yaparken hem basınla hem kamuoyu ile irtibat halinde ve iç içe olacağız. Çalışmalarımızın önemli bir bölümü de vatandaşın hak arama kültürünü yaygınlaştırma anlamındadır. Bir nevi vatandaşın hakkını arıyoruz. Tabii vatandaşın hakkını ararken idarenin hasmı değiliz, kararlarımızla da idareye rehberlik, danışmanlık yapıyoruz, yol gösteriyoruz."

"KAVGAYA DEĞİL, EL SIKIŞMAYA, KUCAKLAŞMAYA İHTİYACIMIZ VAR"

TBB Başkanı Feyzioğlu ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Kamu Denetçiliği Kurumunun tanınması ve gelişmesi için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

Mustafa Kemal Atatürk'ün, Nutuk'taki, "Türkiye'nin koşulsuz olarak milli siyasete ihtiyacı vardır. Milli bir duruşa, milli bir bakışa ihtiyacı vardır" sözlerini aktaran Feyzioğlu, bu milli duruş, milli siyaset, milli bakışın çağdaşlığı, evrenseli reddeden değil, çağdaşa katkıda bulunan, evrenseli alan, geliştiren bir bakış olduğunu ifade etti.

Türkiye'nin zor bir coğrafyada bulunduğunu ve zor bir dönemden geçtiğini dile getiren Feyzioğlu, şöyle konuştu:

"Dünyanın küresel güçleri, bu bölgeyi şekillendirmek isteyen pek çok güç, Türkiye'ye de müdahale için çok çeşitli senaryoları hayata geçirmeye çalışmakta. Bunlara karşı milli birliğimizi, beraberliğimizi sloganlarla değil, doğru bir milli bakışla, doğru bir milli duruşla sağlayabiliriz, akıllı bir tavırla başarabiliriz. Bu noktada, içeride 80 milyonun adalet paydasında, hukuk paydasında kucaklaştırılması gerekiyor. Toplumsal barışa ihtiyacımız var. Kavgaya değil, el sıkışmaya, kucaklaşmaya ihtiyacımız var. Kamu Denetçiliği Kurumu bizi devletimizle, idaremizle kucaklaştıracak. Birbirimizle kavga etmeden uzlaşının yolunu gösterecek önemli bir kurumdur. Biz doğru yaparsak, vatandaşlarımızın hak ve hürriyetlerini başkalarının müdahalesine, çoğu zaman iyi niyetli olmayan müdahalelerine izin vermeden biz korumayı başarırsak hiç kimseye çeşitli mazeretler üretmeyiz, çeşitli mazeretlerle Türkiye'ye müdahalenin önünü açmayız."