KAMUDA ÇALIŞAN AVUKATLAR, TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ ÇATISI ALTINDA BULUŞTU

10808
A

Türkiye Barolar Birliği Kamu Avukatları Kurulu (TÜBAKAV) tarafından düzenlenen “Kamuda Çalışan Avukatlar Kurultayı” 28 Şubat 2015 tarihinde Avukat Özdemir Özok Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Kurultayın açılışında konuşan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, kamuda çalışan avukatların sorunları için “bir dokun bin ah işit” benzetmesi yaptı. Sorunların çözümüne ilişkin neler yapılabileceğini bir önceki kurultayda hazırladıkları sonuç bildirgesiyle ortaya koyduklarını hatırlatan Feyzioğlu, “Yapılması gerekenler konusunda biz üzerimize düşeni yerine getirmeye gayret etsek de, maalesef siyasi iktidardan aynı yaklaşımı göremedik” dedi. Kamuda çalışan avukatların sorunlarını ek göstergeden ibaret sanmanın son derece yanlış olduğunu ifade eden Feyzioğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Kamu avukatlarının içinde bulunduğu durum ve sistemli şekilde kamu avukatlarını itibarsızlaştırma politikası aslında tüm avukatları, avukatlık mesleğini ve hukuk devletini hedef almış durumda. Kamuda çalışan avukatlar idarenin içindeki yargıdır. İdarenin usulsüz davranmasını önleyecek en etkili güçtür. Yolsuzlukları önleyecek kişiler kamuda çalışan avukatlardır. Kamu idaresindeki çürüme, yolsuzlukların Türkiye tarihinin zirvesine ulaşması, kamuda çalışan avukatların itibarsızlaştırılması ile birlikte ele alınmalıdır.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki 550 milletvekilinin 104’ü, avukatlık da yapmış hukukçulardan oluşuyor. Ancak, maalesef Meclisimizin en az ilgi gösterdiği, sorunların çözülmesi için en az müdahale ettiği meslek grubu avukatlar ve özelde kamuda çalışan avukatlar.

Milli bir mesele olarak bakmamız gereken kamuda çalışan avukatların sorunları siyasi iktidarın iki dudağı arasına sıkışmış durumda. Biz, mücadeleye devam etmek zorundayız. Bu karanlık ve gri günlerin geçeceğini bilerek sonrasını planlamak zorundayız. Umudun kaybedildiği yerde, inancımız umudumuz olacaktır. Sonunda mutlaka ve mutlaka başaracağız.”

Türkiye Barolar Birliği Kamu Avukatları Kurulu Başkanı, Yönetim Kurulu Üyesi Av. Gülcihan Türe de, kamuda çalışan avukatların statüleri ve özlük hakları ile ilgili sorunların üç ile beş maddelik yasal düzenleme ile çözülebileceğine dikkat çekerek, siyasi iktidarın bu sorunları görmezden gelmesini eleştirdi.

Kurultay, TBB Genel Sekreteri Av. Güneş Gürseler’in oturum başkanlığını yürüttüğü ve Antalya Milletvekili Av. Gürkut Acar ile Konya Milletvekili Faruk Bal’ın konuşmacı olarak katıldığı oturumla devam etti.

Oturum başkanlığını TBMM Kanunlar Kararlar Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Şeref İba’nın yaptığı ikinci oturumda; Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyeleri Yrd. Doç. Dr. Elvin Dalkılıç ve Doç. Dr. Murat Atalı ile TBMM Kanunlar Kararlar Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Mustafa Biçer sunuş yaptılar.

Kamuda çalışan avukatların baro ile olan ilişkileri ve genel değerlendirme başlıklı üçüncü ve son oturumda; TBB Kamu Avukatları Kurulu Üyesi Av. Coşkun Türkmen yönetiminde Kurul üyeleri Av. Tülin Kutlu, Av. Polat Balkan, Av. Süreyya Turan, Av. Abdullah Çelik, Av. Güliz Keskiner, Av. Kudreddin Şahin, Av. İlknur Sarcan, Av. Ebru Ovayolu görüşlerini dile getirdiler.