KAMUOYUNA

2151

Van Barosu mensubu meslektaşımız Av. Ahmet Kaçmaz, Van Cumhuriyet Başsavcılığı eliyle yürütülen bir yaralama dosyasında zorunlu müdafi olarak görevlendirildiği 18 yaşından küçük çocuk ile ilgili görevini ifa ederken, 28.08.2022 günü mesleki sorumluluğu gereği ifade işlemlerinin tamamlanabilmesi için çocuğun tedavi sürecini takip etmek istediği esnada saldırıya maruz kalmıştır.

Bu defa saldırının ülkemizde yoğun bir şekilde şiddete maruz kalan bir meslek grubundan gelmesi ayrıca üzüntü ve endişe vericidir. Zira, kamu hizmetini yerine getirirken görevleri başında şiddete uğramak gerek hekimler ve sağlık çalışanları gerekse biz avukatlar için sistematik bir sorun halini almıştır.

Bizler; şiddet nereden ve kimden gelirse gelsin hep birlikte karşısında yer almak gerektiğine inanıyoruz.

Saldırı ile ilgili başlayan hukuksal süreç Van Barosu ile beraber TÜRKİYE Barolar Birliği Avukat Hakları Merkezi tarafından da takip edilmektedir. Tahkikat kapsamında hastane güvenlik kamera kayıtlarının temini talep edilmiş, tanıklara baskı yapılmasına dönük eylemler tutanaklaştırılmış ve meslektaşımızca kaydedilen saldırı görüntüleri soruşturma mercilerine sunulmuştur.

TÜRKİYE Barolar Birliği olarak, Avukat Hakları Merkezimiz, Barolarımız ve meslektaşlarımız ile birlikte avukata dönük şiddet eylemleri son bulana kadar mücadele edeceğimizin taahhüdü ile meslektaşımıza, Van Baromuza ve camiamıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Saygılarımızla.

TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ