Kamuoyuna Duyuru

7383
A
Ulu Önder Atatürk’ün “Ey Kahraman Türk kadını, sen yerde sürüklenmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın" sözleri ışığında 'toplumsal cinsiyet ayrımcılığı' ve 'kadına yönelik şiddet'le mücadelemiz sırasında, bir spor kulübü başkanının 'kadınlara yönelik' hakaret dolu ve aşağılayıcı beyanlarını hayretle ve kızgınlıkla izledik.

Bizler, Gazi Mustafa Kemal ve O’nunla birlikte cephede omuz omuza, sırt sırta çarpışarak bağımsızlık zaferimizi kazanan Nene Hatunların, Halide Ediplerin, Nezahat Onbaşıların, Halime Çavuşların torunlarıyız. Şerefli tarihimizin ve gururla icra ettiğimiz mesleğimizin bize yüklediği sorumluluk gereği, bu çirkin sözleri söyleyen şahsı 78 milyon önünde başta hayat arkadaşı, annesi, varsa kız çocukları ve kız kardeşleri olmak üzere, hepimizden özür dilemeye davet ediyoruz.

Son olarak,'adam olmanın bir cinsiyet meselesi değil, bir şahsiyet meselesi' olduğunu sayın kulüp başkanına hatırlatarak, Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu olarak Türkiye Futbol Federasyonu'nu, sporun özüne aykırı ilkel açıklamalar yapılmasını caydıracak gerekli disiplin işlemlerini başlatmaya davet ediyoruz.

TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ KADIN HUKUKU KOMİSYONU DÖNEM SÖZCÜSÜ
OSMANİYE BARO BAŞKANLIĞI