KIRIKKALE BAROSU TARAFINDAN DÜZENLENEN "HİTABET" KONULU SEMİNER

5482
A

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, Kırıkkale Barosu tarafından düzenlenen topluluk önünde etkili konuşma "Hitabet" konulu seminere katılarak, Kırıkkaleli avukat ve avukat adaylarıyla bir araya geldi.

Kırıkkale Barosu Başkanı Av. Erol Çakır ve Yönetim Kurulu Üyelerinin hazır bulunduğu seminere, TBB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Av. Sabri Erdal Güngör, TBB Disiplin Kurulu Üyeleri Av. Ruhi Bacanlı, Av. Ünal Dinç, Av. Faik Yıldız ve Av. Dilaver Erdoğan ve Başkan Başdanışmanı Av. Zafer Köken de katıldı.

KIRIKKALE BAROSU'NA SÖZ VERDİ

Hitabet Uzmanı Gökhan Bayram tarafından verilen eğitim öncesi kısa bir konuşma yapan TBB Başkanı Feyzioğlu, gelecek yatırım programında Kırıkkale'ye en üst sıralarda yer verecekleri sözünü verdi. Feyzioğlu, "Türkiye Barolar Birliği bundan sonra en yakınında duran Kırıkkale ile daha da yakın ilişki içinde olacaktır. Maalesef Kırıkkale arzu ettiğimiz şekilde şehirleşemedi. Çok daha yeşil, çok daha güzel bir şehir olabilirdi ama belki de biz yaptığımız sosyal idari binamızda bir nebze olsun kendi katkımızı sağlayabiliriz '' şeklinde konuştu.

BİR NUMARALI SORUN HUKUK ÜSTÜNLÜĞÜNÜN SAĞLANMASI

TBB ve tüm baroların bir numaralı mesleki sorununun hukukun üstünlüğünün sağlanması olduğunu belirten Feyzioğlu, "Hukukun üstünlüğünün sağlanması talebi ve bu yolda yürüttüğümüz mücadele kuşkusuz siyasi bir mücadeledir. Bu bizim geçmişten beri sorunumuzdur, çözmediğimiz takdirde yarın daha da büyük sıkıntı olarak karşımıza çıkacaktır" diye konuştu.

HUKUKÇULARIN KALİTESİ HIZLA DÜŞMEKTEDİR

Avukatlık Kanununda mutlaka değişiklik yapılması gerektiğini belirten Feyzioğlu, "Avukat olan veya olmayan tüm vatandaşlarımızı da ilgilendiren acı gerçek, Türkiye'de hukuk devletini yaşatacak olan hukukçuların kalitesi inanılmaz bir hızla düşmektedir" dedi. Türkiye'de 80'in üzerinde hukuk fakültesinin bulunduğuna dikkat çeken Birlik Başkanı, yaklaşık 65 bin hukuk öğrencisi ve 15 bin stajyer avukat bulunduğunu, şu anki avukat nüfusunun ise 92 bini geçtiğine işaret etti. Feyzioğlu, "Sayının kontrolsüz bir şekilde artmasından dolayı ortaya çıkan kalite ve ekonomik sorunları kökünden çözmediğimiz takdirde kurultay üstüne kurultay, toplantı üstüne toplantı, yürüyüş üstüne yürüyüş yapsak sadece ölümcül hastaya yarım aspirin vermiş oluruz" diye konuştu.