Konya Barosu UYAP-UBAP Semineri

3394
A
Türkiye Barolar Birliği’nin Baromuzun ev sahipliğinde Ulusal Baro Ağı Projesi (UBAP) ile Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP) Entegrasyonu konusundaki seminer yapıldı.

Baro Başkanımız Av. Fevzi KAYACAN’ın açılış konuşmasından sonra, Türkiye Barolar Birliği Başkan Danışmanı Av. Özgür Eralp, Konya Cumhuriyet Başsavcı Vekili H.Osman KAYA ve Türkiye Barolar Birliği E-İmza Onay ve Üretim Sorumlusu Çiğdem SONER birer sunum yaptılar.

Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından uygulanan UYAP- Ulusal Yargı Ağı Projesi ile Türkiye Barolar Birliği tarafından uygulanan UBAP – Ulusal Baro Ağı Projesi hakkında verilen sunumda; 5070 Sayılı Kanuna uygun elektronik imza sahibi avukatların, UBAP üzerinden UYAP Avukat Portalı’na bağlanmaları, Avukatların, UYAP Avukat Portalı üzerinden dava harcı, yargılama gideri vb. yatırmak suretiyle Barokart özellikli yeni Avukatlık Kimlik kartları aracılığıyla dava açmaları, Avukatlar için özellikle icra dosyaları yönünden önemli olan borçlu Mernis, adres, trafik, tapu, SGK vb. bilgilerin UYAP Avukat Portalı üzerinden ve ilgili olduğu dosyayla sınırlı olmak üzere görüntülenmesini sağlayacak sistemle ilgili çalışmalar, Avukatlık ruhsatı, sicil, disiplin vb. konularla ilgili yazışma ve işlemlerin posta yerine paperless/kağıtsız olarak 5070 sayılı Kanuna uygun biçimde ve elektronik ortamda yapılmasını, Avukatların, Yargıtay kararlarına UYAP Avukat Portalı üzerinden erişebilmelerinin sağlanabilmesi konularında bilgiler verildi.

Program sonunda katılımcılara çini tabak hediye edildi.