KUTADGU BİLİG 950’NCİ, TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ 50’NCİ YAŞINI KUTLUYOR

2035

Kutadgu Bilig’in 950’nci, TÜRKİYE Barolar Birliği’nin (TBB) 50’nci yıl dönümünde, TBB Hukuk Müzesi anlamlı bir etkinliğe ev sahipliği yaptı.

4 Ekim 2019 tarihinde gönüllü Müze Eğitimcisi Avukat Birgül Feyzioğlu koordinatörlüğünde “Kutadgu Bilig’deki Adalet Kavramı Işığında Avukatlık Meslek Kurallarına Bakış” konulu eğitim etkinliği gerçekleştirildi.

Ankara üniversitesi Hukuk Fakültesi, Hacettepe üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Başkent üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencilerinden oluşan katılımcılar, 950 yıl öncesinden gelen adalet kavramı ile günümüz etik değerlerini birlikte değerlendirme imkânı buldular. Bilgili insan ile bilginin yerinde ve zamanında kullanılması konularında farkındalık kazanan katılımcılar etkinlik sonunda Kutadgu Bilig ve TÜRKİYE Barolar Birliği Meslek Kurallarından faydalanarak hazırladıkları posterler ile etkinliği tamamladılar.

Kutadgu Bilig Hakkında:

Uygur Alfabesi ve Uygur Türkçesi’yle yazılmış olan eserde, dönemin yaşayış tarzı hakkında bilgi verilmektedir. Mutluluk veren bilgi anlamına gelen Kutadgu Bilig, iki cihanda insanın nasıl mutlu olacağını anlatır. Kitap insana bir yol göstericidir. Kutadgu Bilig’de dört karakter üzerinden dört kavram anlatılır. Bu kavramlar; adalet, devlet, akıl, akıbet olarak özetlenebilir. Bu anlatımlar halka hiç uzak olmayan, halktan örneklerle kaleme alınmış ve günümüze kadar güncelliğini korumuştur.


Haber ile ilgili Görseller

Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle