LOZAN ANTLAŞMASININ 90. YILI KUTLU OLSUN

5244
A
VATANIMIZIN TAPUSU LOZAN ANTLAŞMASININ 90. YILI KUTLU OLSUN

24 Temmuz 1923’te imzalanan Lozan Antlaşması, Atatürk’ün “yurtta barış, dünyada barış” felsefesi üzerinde yükselen Türkiye Cumhuriyeti’nin tapusu niteliğindedir.

Yıllardır kardeşin kardeşe kırdırılmak istendiği bu topraklardaki huzur ve güvenin teminatı olan Cumhuriyet’i yaşatacak olan; hukukun üstünlüğünün hakim olduğu, bağımsız ve tarafsız yargının, özgür basının, özgür üniversitenin ve özgür düşüncenin taçlandıracağı demokrasimiz olacaktır.

Demokratik, laik ve sosyal hukuk devletinden ödün verilmesi; üniter devletten ve Lozan Antlaşması’ndan, aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nden vazgeçilmesi anlamına gelir.

Bugün yargının siyasallaştığı, savunma görevini yapan avukatların tutuklandığı ülkemizde gerçekte cezalandırılan yurttaşlarımızdır. Çünkü avukat bireyin kalkanı, özgürlüklerin lokomotifidir.

Aynı zamanda "basında sansürün kaldırılışının 105. yıldönümünü" kutladığımız bugün, basın özgürlüğünü kısıtlayan her girişim de gerçekte halkımızın haber alma hakkına vurulan darbedir. 

Fakat umudumuz, kararlılığımız ve halkımıza güvenimiz tamdır. Bu halk, Atatürk’ün Cumhuriyet’i emanet ettiği bu gençlik; Cumhuriyet’i yaşatacak olan demokrasinin daha fazla yıpratılmasına izin vermeyecek, Lozan’ı tartışmaya açmak isteyenler kazanamayacaktır.

Türkiye Barolar Birliği, barolar ve avukatlar olarak; Türkiye Cumhuriyeti’ni, demokrasi ve hukuk devletinin evrensel standartları içerisinde koruyacağımızdan, hukukun üstünlüğü ve özgürlükler için yılmadan mücadele edeceğimizden; dini, dili, mezhebi, ırkı sebebiyle ayrımcılığa uğrayan herkesin sonuna kadar yanında olacağımızdan; insan hakları için mücadeleye devam edeceğimizden kimsenin kuşkusu olmamalıdır.

Bunu başarmak için de Mustafa Kemal Atatürk’ün aydınlık ışığından başka bir ışığa ve ideolojiye ihtiyacımız yoktur.

Lozan Antlaşması’nın 90. yılı kutlu olsun.


Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu
Türkiye Barolar Birliği Başkanı