MACARİSTAN BAROLAR BİRLİĞİ BAŞKANI VE BERABERİNDEKİ HEYET TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ İLE TEKİRDAĞ BAROSU’NU ZİYARET ETTİ

4703
A

Türkiye Barolar Birliği’nin daveti üzerine Türkiye’ye gelen Macaristan Barolar Birliği Başkanı Dr. Janos Banati ve beraberindeki heyet burada bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.

İlk olarak Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu ve Genel Sekreter Av. Güneş Gürseler’i makamlarında ziyaret eden heyet daha sonra Türk Dili Konuşan ve Akraba Ülkeler Avukatlar Birliği kuruluş çalışmaları kapsamında düzenlenen ikili işbirliği toplantısına katıldı.

6 Nisan 2015 tarihinde TBB tarafından düzenlenen Avukatlar Günü etkinliklerinin açılışında TBB Başkanı Feyzioğlu ile birlikte açış konuşması yapan Macaristan Barolar Birliği Başkanı Banati konuşmasında, dünyanın neresinde olursa olsun avukatların özgür bir ülkede yaşamak ve mesleği özgür bir ülkede icra edebilmek için mücadele verdiklerini söyledi.

Ankara’da gerçekleştirilen sosyal programın ardından Tekirdağ’a hareket eden heyet, Tekirdağ Barosu’nu ziyaret ederek Baro Başkanı Av. Huriye Altay Erol ve Yönetim Kurulu üyeleri ile görüştü. Macaristan Barolar Birliği Başkanı Dr. Janos Banati ile Başkan Yardımcısı ve Budapeşte Barosu Başkanı Dr. Laszlo Reti’ye Tekirdağ Barosu tarafından onursal üyelik verildi.

Tekirdağ Barosu’nda düzenlenen toplantıda, Budapeşte Barosu ve Tekirdağ Barosu arasında sorunların birlikte çözülmesi amacıyla işbirliği anlaşması imzalandı. Konu hakkında açıklamada bulunan Türkiye Barolar Birliği Genel Sekreteri Av. Güneş Gürseler, "Bugün, Türkiye Barolar Birliği ve Tekirdağ Barosu olarak Macar halkıyla dostluğumuzun ve işbirliğimizin tescilini yapıyoruz. Türkiye Barolar Birliği’nin kuruluşunu sürdürdüğü Türk Dili Konuşan ve Akraba Ülkeler Avukatlar Birliği çalışmalarında Macar Barolar Birliği Başkanı ve Budapeşte Barosu Başkanı ile birlikte toplantılar yaptık. Bugün de Tekirdağ’da Tekirdağ Barosu ve Budapeşte Barosu arasındaki işbirliği kardeşliği tescil edildi” diye konuştu.

Daha sonra söz alan Macaristan Barolar Birliği Başkanı Janos Banati ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirterek, “Türk ve Macar halkı arasındaki işbirliği zaten biliniyor, uzun yıllardır devam ediyor. Türk ve Macar avukatlar arasındaki işbirliğinin de teşhir edilmesi çok önemli. Çünkü Türk avukatlar ve Macar avukatların karşılaştığı sorunlar birbirlerine çok benziyor. Bu yüzden birlikte kuracağımız birliktelik bizim için çok önemli. Bugün başlattığımız işbirliğinin yıldan yıla daha güçleneceği konusunda hiç şüphem yok” ifadelerini kullandı.

Macar heyette; Macaristan Barolar Birliği Başkanı Dr. Janos Banati’nin yanı sıra Genel Sekreter Dr. Tamas Fekete, Macaristan Barolar Birliği Başkan Yardımcısı ve Budapeşte Barosu Başkanı Dr. Laszlo Reti, Macaristan Barolar Birliği ve Budapeşte Barosu Başkan Yardımcısı Dr. Kazmer Kovacs, Macaristan Barolar Birliği Başkan Yardımcısı ve Györ-Moson-Sopron Barosu Başkanı Dr. Dezsö Havasi ile Macaristan Barolar Birliği ve Budapeşte Barosu Başkan Yardımcısı Dr. Andras Szecskay yer aldı.