MESLEKTAŞIMIZ AV. DİLARA YILDIZ’IN KATİL ZANLISINA MÜEBBET HAPİS CEZASI VERİLDİ

1373

Meslektaşımız Av. Dilara Yıldız’ın acımasızca katledilmesine ilişkin davanın dördüncü duruşması İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesinde 26/05/2023 tarihinde görüldü.

Duruşmaya TÜRKİYE Barolar Birliği’ni temsilen TüBAKKOM Dönem Sözcüsü Av. Ilgaz Lale Kocakundakçı ve Yürütme Kurulu üyesi Av. Birsen Baş Topaloğlu katıldı.

Mahkemece sanığın tutukluluk halinin devamına ve sanık hakkında Av. Dilara Yıldız’a karşı işlemiş olduğu; tasarlayarak kasten öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, nitelikli yağmaya teşebbüs suçundan 9 yıl hapis cezası, cebir ve tehditle kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçundan 6 yıl hapis cezası, gece vakti cebir ve tehditle konut dokunulmazlığı ihlal suçundan 1 yıl 6 ay hapis cezası, 6136 sayılı Ateşli Silahlar Kanuna muhalefet suçundan 1 yıl hapis cezası ve 9000 TL adli para cezası ile cezalandırılmasına, yasal ve takdiri indirim hükümlerinin uygulanmasına yer olmadığına karar verildi.

TüBAKKOM olarak, meslektaşımız Av. Dilara Yıldız’ı saygıyla anıyor, kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddet vakaları son buluncaya kadar mücadelemizi sürdüreceğimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz.

Saygılarımızla. 

TÜRKİYE Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu (TüBAKKOM)