MESLEKTAŞIMIZ AV. ZEYCAN BALCI’NIN BELİNİN KIRILMASINA NEDEN OLAN POLİSİN YARGILANDIĞI DAVANIN KARAR DURUŞMASINA TBB ADINA BAŞKAN YARDIMCISI AV. GÜRKAN ALTUN KATILDI

4813

İstanbul Barosu üyesi Meslektaşımız Av. Zeycan Balcı’nın, 30 Mart 2016 tarihinde, çağlayan Adliyesi önünde avukatların yargılandığı bir duruşmanın ardından yapılan basın açıklaması esnasında çevik kuvvet polisi tarafından tekmelenerek belinin kırılması ve yüzde 24,2 oranında malul kalmasına neden olan eyleme ilişkin davanın karar duruşması 31 Mayıs 2023 tarihinde, İstanbul 22. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

önceki duruşmalarda dile getirilen katılma taleplerinin reddine rağmen; TÜRKİYE Barolar Birliği (TBB), Barolar ve meslektaşlarımızın her aşamasını yakından takip ettiği davanın karar duruşmasına TBB adına Av. Gürkan Altun ile Avukat Hakları Merkezi Yürütme Kurulu üyesi Av. Abdullah Onur Eyüboğlu katıldı.

Av. Zeycan Balcı’nın avukatlarının esas hakkında iddialarını sunduğu duruşmada mahkeme, sanığın yaralama suçundan sabit bulunan eylemi nedeniyle 1 yıl 11 ay 12 gün hapis cezası ile cezalandırılmasına ve sanık hakkında verilen hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.

Duruşmada çanakkale Barosu Başkanı Hande Keskin, Tekirdağ Barosu Başkanı Av. Egemen Gürcün, Antalya Barosu Başkan yardımcısı Av. Mehmet Fettahoğlu, Bursa Barosu Başkan yardımcısı Av. Aslı Evke Yetkin ve İnsan Hakları Merkezi Başkanı Av. Kemal özgür Yetkin, Ankara Barosu Yönetim Kurulu üyesi Av. Zeynep Tepegöz ve TODAM üyesi Av. Abdullah İkbal Aslantaş, İzmir Barosu Yönetim Kurulu üyesi Av. Şefika Yıldırım Sert, İstanbul Barosu Yönetim Kurulu üyeleri Av. Bahar ünlüer öztürk ve Av. Hüseyin Köprülü, İstanbul Barosu Avukat Hakları Merkezi Sözcü ve TBB İstanbul Delegesi Av. Ramazan çakmakcı, Yürütme Kurulu üyeleri Av. Ali Başaran ve Av. Arife Gökkaya Dinç ile üyeler Av. Ali Emre Deşat ve Av. Rümeysa Kaboğlu ile Diyarbakır Barosu Avukat Hakları Merkezi Genel Sekreteri Av. Şevin İnci ile hukuk örgütleri hazır bulundu.

TBB Başkan Yardımcısı Av. Gürkan Altun, mahkeme çıkışında yaptığı değerendirmede, verilen kararın sanığın eylemiyle orantılı olmadığını, bu kapsamda gerek bireysel gerekse toplumsal bakımdan caydırıcılık unsuru taşımadığını, aksine suç işleme eğiliminde olanları cesaretlendirici nitelikte bulunduğunu söyleyerek, "Cezasızlık algısı yaratacak bu tür uygulamalara karşı mücadele etmeye ve meslektaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz" dedi.  


Haber ile ilgili Görseller

Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle
Görüntüle